A. Wróblewski: Polska będzie członkiem klubu ruchu bezwizowego do USA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 19:06
– Spadliśmy poniżej 3 procent odmów wizowych. Polska stanie się członkiem tego elitarnego klubu ruchu bezwizowego – mówi Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Przed spotkaniem Duda-Trump (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda
Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-DudaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Już za kilka godzin w Nowym Jorku spotkają się prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. W rozmowie mają wziąć udział także inni najwyżsi rangą przedstawiciele USA, w tym wiceprezydent Mike Pence. Spotkanie zdominują kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Przywódcy Polski i Stanów Zjednoczonych będą rozmawiać w hotelu Intercontinental Barcley położonym kilka przecznic od siedziby ONZ. To właśnie tam Amerykanie zlokalizowali swoje biura i tam prezydent Donald Trump przeprowadzi wszystkie dzisiejsze rozmowy bilateralne.

Wiceprezydent Mike Pence dołączy do prezydenta USA tylko na spotkanie z polska delegacją. Oprócz niego w rozmowach wezmą udział sekretarz stanu Mike Pompeo, a także nowy doradca prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien, który zastąpił na tym stanowisku Johna Boltona.

Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy stronę polską będą reprezentować ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a także szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Czy przy okazji rozmów o bezpieczeństwie nastąpi przełom w polityce wizowej? Zapraszamy o wysłuchania dołączonej audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 23.09.2019
Godzina emisji: 17.21

IAR/kw/mk

Czytaj także

Czy Ameryka ma problem z rosnącym antysemityzmem?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 17:45
Amerykański Kongres oddał hołd ofiarom Holocaustu. Ceremonia zorganizowana w ramach Narodowych Dni Pamięci odbyła się na waszyngtońskim Kapitolu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń