Cukrzyca: pierwsza niezakaźna epidemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:35
Fundacja Urszuli Jaworskiej opublikowała dziś raport "Cukrzyca tu i teraz. Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia". Jakie wnioski płyną z tego dokumentu?
Audio
  • Czy grozi nam epidemia cukrzycy? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Syda Productions

W badaniu, które przeprowadzono od grudnia 2018 roku do maja 2019 roku wzięło udział 1203 pacjentów, 61 diabetologów, 181 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz 133 pielęgniarek i edukatorów diabetologicznych.

Urszula Jaworska podkreśla, że "cukrzyca nie jest przez decydentów traktowana priorytetowo i to musi się zmienić". Zaznacza, że liczba chorych stale wzrasta. Z najnowszych danych przedstawionych podczas konferencji prasowej wynika, że w 2013 roku było w naszym kraju 2 240 tys. chorych na cukrzycę, a w 2018 roku – 2 512 tys. Tyle osób wykupiło leki związane z leczeniem cukrzycy refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wygląda codzienność młodego człowieka żyjącego z cukrzycą? Dlaczego coraz więcej osób zapada na cukrzycę typu drugiego? Jakie są perspektywy związanie z dofinansowaniem pomp insulinowych?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 24.09.2019
Godzina emisji: 17.14

PAP/mk

Czytaj także

Wygrać walkę z cukrzycą. "Codzienna aktywność zmienia wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 18:35
- Najważniejsza jest zmiana myślenia o cukrzycy. Nie trzeba od razu brać udziału w Tour de Pologne. Wystarczy wyjść na spacer lub wysiąść z autobusu przystanek wcześniej - mówi Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca nie jest słodką chorobą

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 18:30
Hanna Wilczyńska-Toczko otrzymała maila od Marty Handerskiej, bliźniaczki Magdy Baranowskiej. Od tego momentu zaczyna się radiowa historia sióstr i starań Marty o wydanie książeczki siostry.
rozwiń zwiń