Walczył o serca i umysły społeczeństwa. Nie żyje Kornel Morawiecki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walczył o serca i umysły społeczeństwa. Nie żyje Kornel Morawiecki
Kornel Morawiecki Foto: Piotr Polak/PAP

Nie żyje Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, legenda antykomunistycznego podziemia, a od 2015 r. także marszałek senior Sejmu. Miał 78 lat.

Posłuchaj

Wspominamy Kornela Morawieckiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Kornel Morawiecki urodził się 3 maja 1941 roku w Warszawie. W 1963 ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a siedem lat później uzyskał stopień naukowy doktora.

W 1968 roku Kornel Morawiecki uczestniczył w strajkach studenckich. Później drukował i kolportował ulotki potępiające władze komunistyczne za represje stosowane wobec protestujących. W sierpniu 1980 roku włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współorganizował regionalne struktury Solidarności. Jesienią 1981 został delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność".

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 ukrywał się. Wykorzystując zakonspirowaną strukturę, rozpoczął działalność poligraficzną i wydawał prasę. Już 14 grudnia od rana we Wrocławiu był kolportowany pierwszy numer drugoobiegowego pisma „Z dnia na dzień”. Kornel Morawiecki drukował też wydawnictwa Regionalnego Komitetu Strajkowego "Solidarność".

– Początki, zwłaszcza w konspiracji, są najtrudniejsze. Głównym dylematem, który ja miałem, było to, czy postępuję słusznie, czy niesłusznie. Dzień wprowadzenia stanu wojennego był dniem zdrady narodowej, który niszczył polską nadzieję, uderzał w nas. Ci, co rządzili Polską – generał Jaruzelski, Kiszczak, wcześniej podpisali uroczyście porozumienia sierpniowe, zagwarantowali nam, że będą istniały wolne związki zawodowe – wspominał Kornel Morawiecki w archiwalnych nagraniach.

W czerwcu 1982 roku założył we Wrocławiu Solidarność Walczącą, która była jedną z największych podziemnych organizacji PRL. Przyjęła bezkompromisową linię polityczną, za cel stawiając sobie całkowite odsunięcie od władzy komunistów oraz przywrócenie Polsce i innym krajom niepodległości. Solidarność Walcząca realizowała swoje cele nie tylko poprzez masowe demonstracje uliczne, ale też przez tworzenie konspiracyjnej struktury wydawniczej i działalność radiową. Od 1982 roku, początkowo tylko we Wrocławiu, emitowano audycje radia Solidarność Walcząca.

W przełomowym roku 1989 był przeciwny porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole. By wyrazić swój sprzeciw, w 1991 roku podczas telewizyjnej kampanii przed wyborami parlamentarnymi, wywrócił przed kamerami telewizyjnymi okrągły stół. Także przez wszystkie kolejne lata tłumaczył, że – w jego opinii – Okragły Stół był propozycją na reformę systemu, a nie na pokonanie komunizmu. To był powód, dla którego Solidarność Walcząca nie aprobowała tej drogi i nie weszła w układ okrągłostołowy. Przez lata ocena Kornela Morawieckiego w tej kwestii nie uległa zmianie.

W 2018 roku Kornel Morawiecki został powołany na przewodniczącego Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych działającej przy Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Piotr Łodej
Autor materiału: Marcin Pośpiech
Data emisji: 30.09.2019
Godzina emisji: 16.19

IAR/kr

Polecane