70. rocznica utworzenia ChRL w cieniu protestów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:30
– To, co dziś wydarzyło się w Hongkongu nie jest na rękę władzom w Pekinie – mówi w Trójce Jacek Bartosiak z serwisu geopolitycznego Strategy&Future.
Audio
  • Czy żadna siła nie jest w stanie powstrzymać "chińskiego marszu"? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Protesty w Hongkongu
Protesty w HongkonguFoto: PAP/EPA/JEROME FAVRE

W Pekinie hucznie obchodzona jest 70. rocznicy utworzenia komunistycznej ChRL z udziałem przywódcy Chin Xi Jinpinga. Natomiast w Hongkongu, jeszcze przed rozpoczęciem skromnych uroczystości, odbył się pierwszy protest; policja użyła gazu pieprzowego.

Władze starają się powstrzymać demonstrantów od protestowania w święto narodowe, uznawane za bardzo ważne dla rządzącej krajem niepodzielnie od 70 lat Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Według obserwatorów partia nie chce, aby demonstracje w Hongkongu przyćmiły oficjalne obchody w Pekinie.

Czy żadna siła nie jest w stanie powstrzymać "chińskiego marszu"? Na czym polega cud gospodarczy Państwa Środka? Dlaczego Amerykanie "przegrali globalizację"? Jak jest różnica miedzy pozycją Chin we współczesnym świecie a pozycją ZSRR w czasach zimnej wojny? I jakie miejsce w strategi chińskiej zajmuje Europa?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której na powyższe pytania odpowiedział gość Dariusza Rosiaka.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Dariusz Rosiak
Gość: Jacek Bartosiak (Strategy&Future)
Data emisji: 1.10.2019
Godzina emisji: 17.16

PAP/mk

Czytaj także

Co zmienią wybory w Afganistanie?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 17:30
We wczorajszych wyborach prezydenckich w Afganistanie (29.09) zagłosowało niewiele ponad 2 miliony osób – podaje agencja Reutera, powołując się na anonimowego przedstawiciela komisji wyborczej. To mniej więcej jedna piąta uprawnionych do głosowania.
rozwiń zwiń