Szczepionka w sprayu – czy czeka nas rewolucja w szczepieniach?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:51
– Statystycznie przeciw grypie szczepi się niecały 1 proc. dzieci – mówi Katarzyna Mąkólska z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Czy ten stan rzeczy zmieni nowa szczepionka w sprayu?
Audio
  • Szczepienie bez igły? To możliwe! (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/SeventyFour

Od bieżącego tygodnia w aptekach można kupić tegoroczną szczepionkę przeciwko grypie w aerozolu, którą podaje się do nosa. Co prawda, jest trochę droższa (koszt takiej szczepionki to około 90 złotych), ale za to całkowicie bezbolesna.

– To jest przełom – ocenia dr hab. n. med. Ernest Kuchar, pediatra i specjalista chorób zakaźnych. – Szczepionka w sprayu omija powód, dla którego szczepienia źle kojarzą się dzieciom. W Wielkiej Brytanii takie szczepienie jest obowiązkowe już od 2015 roku. Czy nasze dzieci są gorsze niż dzieci angielskie? Kiedy chore dziecko przyniesie infekcję do domu, przeważnie zakaża całą rodzinę, a potem chorują osoby starsze, które przechodzą to bardzo ciężko, czy młodsze rodzeństwo. Naszym celem jest złagodzenie grypy – podkreśla.

Jak wygląda naczynie, w którym podawana jest innowacyjna szczepionka? Czy rodzic może zaszczepić nią dziecko samodzielnie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 16.47

kr/mk

Czytaj także

Jak walczyć ze skoliozą idiopatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 17:00
Skolioza idiopatyczna, często mylona z postawą skoliotyczną, to ciężka choroba. Do dziś nie są znane jej przyczyny. Na ten typ skoliozy choruje 3 proc. światowej populacji, a w Polsce około 1 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez opłat za pobyt przy dziecku w szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 16:23
Każdy rodzic pragnie spędzać przy łóżku chorego dziecka jak najwięcej czasu, jednak Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie przeznaczał żadnych środków na pobyt opiekunów małych pacjentów i osób niepełnosprawnych w szpitalu. Ten stan rzeczy uległ zmianie 3 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca: pierwsza niezakaźna epidemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:35
Fundacja Urszuli Jaworskiej opublikowała dziś raport "Cukrzyca tu i teraz. Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia". Jakie wnioski płyną z tego dokumentu?
rozwiń zwiń