Góry nie wybierają, a po prostu zabierają. Wspomnienie o Jerzym Kukuczce

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 16:54
– Jerzy Kukuczka był człowiekiem, który pokazał wszystkim, że można i że w tamtych,  odmiennych od dzisiejszych, czasach góry wysokie stały przed nim otworem – mówił Michał Leksiński, podróżnik i pasjonat wspinaczki.
Audio
  • 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Jerzy Kukuczka
Jerzy Kukuczka Foto: arch. pryw. J. Kukuczki/mat. prom. jurekkukuczka.pl

30 lat temu, 24 października 1989 roku zginął Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Do tragicznego wypadku doszło podczas wspinaczki wówczas niepokonaną południową ścianą Lhotse – czwartego, co do wysokości szczytu Ziemi. Kukuczka był drugim w historii, po Reinholdzie Messnerze, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum.

Nepal. Pomnik postanowiony  na cześć Jerzego Kukuczki, Rafała Chołdy i Czesława Jakiela Nepal. Pomnik postanowiony na cześć Jerzego Kukuczki, Rafała Chołdy i Czesława Jakiela

– Był i jest inspiracją dla wielu osób. Jego pierwsze osiągnięcia wspinaczkowe z lat 70. już były bardzo wybitne – ocenia Marek Wierzbowski z Polskiego Związku Alpinizmu.

Jaki Jerzy Kukuczka był prywatnie? W jaki sposób przygotowywał się do kolejnych wypraw? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której pojawiły się także archiwalne wypowiedzi Jerzego Kukuczki.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 24.10.2019
Godzina emisji: 16.50

kr/gs

Czytaj także

Zdobywczyni Mount Everestu: nie polecam go każdemu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 16:00
- Z tej góry można nie wrócić. Trzeba brać to pod uwagę. Trzeba nabrać doświadczenia w niższych górach, zdobywając kolejne szczyty. Nie warto tych niższych etapów pomijać. Pieniądze i nasza ambicja to nie wszystko - mówi Monika Witkowska, autorka książki "Everest. Góra Gór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielecki: w górach bardzo często się boję

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 09:30
Zazwyczaj pojawia się w swojej charakterystycznej, kolorowej czapce z łobuzerskim uśmiechem na ustach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Godzina prawdy" na Festiwalu Górskim 2019. Rozmowa z Krzysztofem Wielickim

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 14:00
Tym razem "Godzinę prawdy" spędziliśmy w plenerze. Wybraliśmy się do Lądka Zdroju, gdzie trwa 24. edycja Festiwalu Górskiego.
rozwiń zwiń