X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy śmierć Abu Bakr al-Baghdadiego przyniesie przełom w walce z Państwem Islamskim?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 17:32
"Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje" – ogłosił prezydent USA Donald Trump. Jeszcze 5 lat temu, al-Baghdadi ogłaszał powstanie Kalifatu Syrii i Iraku. Czy śmierć lidera Państwa Islamskiego rozwiąże problem dżihadystów?
Audio
  • Śmierć al-Baghdadiego - sukces Trumpa? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Evan El-Amin/Shutterstock.com

– Donald Trump przedstawił wiele szczegółów tej operacji, ale teraz, po pewnym czasie, znamy ich znacznie więcej. Wyprowadzono ją z Irbilu, gdzie Amerykanie mają centrum do wyprowadzania misji oddziałów specjalnych. Sama operacja była niezwykle wyrafinowana i ciekawa z punktu widzenia sztuki wojennej. Pytanie: czy miało to istotne znaczenie dla funkcjonowania Państwa Islamskiego i, czy poza symbolicznym wymiarem miało wymiar praktyczny? Można mieć wątpliwości, bo po zabiciu mułły Omara w Afganistanie 4 lata temu, Talibowie są tam silni jak nigdy – analizuje Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazery Pawnej.

Stany Zjednoczone zadały poważny cios Państwu Islamskiemu. W operacji amerykańskich sił specjalnych w północnej Syrii zginął przywódca tej organizacji Abu Bakr al-Baghdadi. Informując o operacji prezydent Donald Trump ostrzegł innych terrorystów, że również poniosą konsekwencje swoich działań.

W telewizyjnym przemówieniu wygłoszonym z Białego Domu Donald Trump poinformował Amerykanów, że Stany Zjednoczone wymierzyły sprawiedliwość najgroźniejszemu terroryście. Prezydent USA powiedział, że al-Baghdadi został osaczony i wysadził się w powietrze "Zginął po tym jak wbiegł do tunelu bez wyjścia skomląc, płacząc i krzycząc" - opowiadał. Donald Trump dodał, że przywódca Państwa Islamskiego zginął wraz z trójką swoich dzieci. "Ten bandyta, który starał się zastraszać innych spędził ostatnie chwile życia w całkowitym strachu i panice, ogarnięty przerażeniem gdy otaczały go amerykańskie oddziały" - mówił prezydent USA. Donald Trump poinformował, że przeprowadzone na miejscu testy DNA potwierdziły tożsamość al-Baghdadiego. Donald Trump podziękował za współpracę Rosji, Turcji, Syrii i Irakowi a także syryjskim Kurdom.

Śmierć przywódcy Państwa Islamskiego jest znaczącym sukcesem prezydenta Donalda Trumpa, który w ostatnich tygodniach był w USA powszechnie krytykowany za wycofanie wojsk z północnej Syrii co otworzyło drogę do tureckiej ofensywy na tereny zajmowane przez Kurdów.

Czy śmierć al-Baghdadiego może wpłynąć na wynik Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Zbigniew Parafianowicz (dział zagraniczny Dziennika Gazety Prawnej)
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/ml

Czytaj także

70. rocznica utworzenia ChRL w cieniu protestów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:30
– To, co dziś wydarzyło się w Hongkongu nie jest na rękę władzom w Pekinie – mówi w Trójce Jacek Bartosiak z serwisu geopolitycznego Strategy&Future.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump "wbił nóż w plecy" Kurdom. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:31
Amerykanie wycofają się z północnej Syrii i pozwolą wojskom tureckim na stworzenie liczącej ponad 30 kilometrów "strefy bezpieczeństwa". To chyba jedna z najbardziej spektakularnych wolt politycznych w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:31
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała wielkie polityczne zamieszanie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za strzelaniną w Halle?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:31
W wyniku strzelaniny, do której doszło w środę w niemieckim Halle, zginęły dwie osoby a kilka kolejnych zostało rannych.
rozwiń zwiń