Jaką rolę odgrywalismy w polityce zagranicznej 1918 roku?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 17:30
– Na Zachodzie mieliśmy sporo sympatyków sprawy polskiej, jednak przeważała obojętność czy też zupełna nieznajomość Polski. Polska była krajem egzotycznym, zniknęła z mapy Europy ponad 120 lat wcześniej, było to ciało obce – mówi Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Co wpłynęło odzyskanie przez Polskę niepodległości? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Rok 1934. Obchody rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej 31 października 1918 roku
Rok 1934. Obchody rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej 31 października 1918 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości zastanawiamy się, jak kształtowała się polityka zagraniczna w 1918 roku i jak ówcześni polscy politycy, z Ignacym Janem Paderewskim na czele, zdołali przebić się do naszych sprzymierzeńców z ideą niepodległej Polski.

– Idea niepodległości Polski była cierniem, z którym nie było wiadomo, co zrobić. Cesarz austriacki i niemiecki ogłaszając nagle powstanie Królestwa Polskiego, mówili tylko o królestwie kongresowym. Wtedy na Zachodzie podniosła się burza. Istniało niebezpieczeństwo, że Niemcy wykorzystają rekruta polskiego do walki z państwami Ententy. Wiedziano, że polscy żołnierze są dobrymi żołnierzami, obliczano, że może być ich nawet milion. To zostało na politykach Ententy wymuszone, że trzeba się tym zająć – komentuje nasz rozmówca.

Czy odzyskalibyśmy niepodległość, gdyby Rosja pozostałaby w koalicji z Zachodem, a rewolucja październikowa nie miałaby miejsca? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Janusz Odziemkowski (historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 17.20

kr

Czytaj także

70. rocznica utworzenia ChRL w cieniu protestów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:30
– To, co dziś wydarzyło się w Hongkongu nie jest na rękę władzom w Pekinie – mówi w Trójce Jacek Bartosiak z serwisu geopolitycznego Strategy&Future.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump "wbił nóż w plecy" Kurdom. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:31
Amerykanie wycofają się z północnej Syrii i pozwolą wojskom tureckim na stworzenie liczącej ponad 30 kilometrów "strefy bezpieczeństwa". To chyba jedna z najbardziej spektakularnych wolt politycznych w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:31
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała wielkie polityczne zamieszanie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za strzelaniną w Halle?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:31
W wyniku strzelaniny, do której doszło w środę w niemieckim Halle, zginęły dwie osoby a kilka kolejnych zostało rannych.
rozwiń zwiń