"Wysoka woda" zdobyła Wenecję

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 16:55
– Wenecja i jej dziedzictwo zostało zniszczone i nikt nie wie, kiedy ani za jaką cenę będzie można to wszystko odbudować – mówi Daniele Platania, Włoch mieszkający na co dzień w Polsce.
Audio
  • Przerażające skutki powodzi w Wenecji (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Bazylika św. Marka w Wenecji podczas powodzi
Bazylika św. Marka w Wenecji podczas powodziFoto: shutterstock.com/Ihor Serdyukov

Wenecja nie była w tak tragicznej sytuacji od 1966 roku. Morze wdarło się do cennych zabytków, m.in. do Bazyliki św. Marka, zalewając jej bezcenną posadzkę. Żywioł zniszczył ponadto tysiące mieszkań, sklepów i restauracji.

– Niestety szkody pozostaną. Oby skutki tych 20 godzin kąpieli ścian i posadzki okazały się mniej dramatyczne niż przewidujemy – ubolewa Carlo Alberto Tesserin, administrator dóbr w świątyni.

Jakiego widoku Wenecji możemy się spodziewać, kiedy woda już opadnie? Czym jest projekt MOSE i jak ma przeciwdziałać jeszcze większym zniszczeniom? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor materiału: Justyna Godz
Data emisji: 14.11.2019
Godzina emisji: 16.51

kr/gs

Czytaj także

Starcia na ulicach chilijskich miast. Co wywołało falę protestów?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:32
Kolejny dzień starć policji i wojska z demonstrantami w Chile. Zginęło już 13 osób, prawie 1500 aresztowano. Prezydent zapowiada spotkanie z opozycją. Takich wydarzeń nie widziano w tym kraju od czasów Augusto Pinocheta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na zmiany w Niemczech?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 17:32
Przedstawiciele gmin żydowskich i muzułmańskich w Niemczech twierdzą, że drugie miejsce partii AfD w wyborach do parlamentu krajowego w Turyngii to dowód na powrót tendencji rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E. Wysocka: Hiszpania jest zmuszona, by dojść do porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:30
– Jeżeli Sanchez i Iglesias dogadają się, będą dwie katalońskie nacjonalistyczne partie domagające się prawa do referendum i prawa do samostanowienia. Jeżeli się nie dogadają, będzie można zapomnieć o Katalończykach i będziemy mieć do czynienia z "partią-Frankenstein", czyli szytą z kawałków – tak Ewa Wysocka, była korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, komentuje wyniki dopiero co zakończonych wyborów w Hiszpanii.
rozwiń zwiń