X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory na Białorusi zakończone. Jaką rolę odegrali w nich obserwatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:35
– Obserwujemy, notujemy to wszystko, potem sporządzamy raporty, na których podstawie zostanie sporządzona ocena wyborów. To bardzo ważny element tego, by zachować neutralność w czasie procesu wyborczego – tak funkcję niezależnego obserwatora OBWE opisuje Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
Audio
  • Marek Kuberski o obserwatorach białoruskich wyborów i projektach polskiej pomocy rozwojowej (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vepar5

Niedzielne wybory do niższej izby parlamentu Białorusi to stracona okazja do przeprowadzenia ich w pełni zgodnie z międzynarodowymi standardami – oceniła w poniedziałek Komisja Europejska. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Maja Kocijanczicz zauważyła, że wybory parlamentarne na Białorusi odbyły się w ogólnie spokojnej atmosferze. "Niemniej była to stracona okazja do przeprowadzenia wyborów w pełni zgodnie z międzynarodowymi standardami" – podkreśliła w oświadczeniu.

Zwróciła uwagę, że nie rozwiązano problemów, na które w swoich rekomendacjach wskazywały OBWE czy Komisja Wenecka. Jeszcze po głosowaniu w 2016 roku instytucje międzynarodowe zwracały się o poprawę procedur i zwiększenia ich przejrzystości, dopuszczenie opozycji do komisji wyborczych, utworzenia scentralizowanego rejestru wyborców oraz zapewnienia jawności procesu liczenia głosów.

Krytycznie o wyborach parlamentarnych na Białorusi wypowiadają się również obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Na czym polega bycie obserwatorem w tym kraju i jak nie dać się oszukać propagandzie?

– Nasz departament zajmuje się rekrutowaniem obserwatorów do misji międzynarodowych prowadzonych przez OBWE. Co roku to biuro organizuje 15 misji zagranicznych. Na taką misję wysyła się obserwatorów krótko- i długoterminowych. Każdego z obserwatorów dotyczy pewien kodeks postępowania. Obserwator nie angażuje się w proces wyborczy, nie ingeruje w jego przebieg. Kiedy nie obserwuje, może zadawać pytania, zgłaszać wątpliwości. Nie może też dać wciągnąć się w sytuacje, które mogą być sprowokowane – wyjaśnia nasz rozmówca.

Czym jest współpraca rozwojowa i co się na nią składa? Jakie projekty będą jeszcze realizowane w ramach polskiej pomocy rozwojowej?

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autor materiału: Michał Żakowski
Gość: Marek Kuberski (zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej w polskim MSZ)
Data emisji: 18.11.2019
Godzina emisji: 17.20

kr/mk

Czytaj także

Jak Polska pomaga ukraińskim żołnierzom wracającym z pola walki?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:00
Projekty pomocowe działające dzięki polskim funduszom na Ukrainie są obecne od dawna. Jeden z nich to wsparcie psychologiczne dla weteranów wojennych i ich rodzin – osób doświadczonych konfliktem w leżących na wschodzie kraju Donbasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownictwo górskie w Gruzji. Jak szkoleni są specjaliści?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 16:30
Gruzja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Zaledwie trzy godziny lotu dzielą nas od tętniącego życiem i zmieniającego się szybko Tbilisi i gór Kaukazu, które przyciągają amatorów górskich wędrówek i wspinaczki. Tylko czy Gruzini są przygotowani na sukces, którego doświadczają?
rozwiń zwiń