Wybory na Białorusi zakończone. Jaką rolę odegrali w nich obserwatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:35
– Obserwujemy, notujemy to wszystko, potem sporządzamy raporty, na których podstawie zostanie sporządzona ocena wyborów. To bardzo ważny element tego, by zachować neutralność w czasie procesu wyborczego – tak funkcję niezależnego obserwatora OBWE opisuje Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
Audio
  • Marek Kuberski o obserwatorach białoruskich wyborów i projektach polskiej pomocy rozwojowej (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vepar5

Niedzielne wybory do niższej izby parlamentu Białorusi to stracona okazja do przeprowadzenia ich w pełni zgodnie z międzynarodowymi standardami – oceniła w poniedziałek Komisja Europejska. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Maja Kocijanczicz zauważyła, że wybory parlamentarne na Białorusi odbyły się w ogólnie spokojnej atmosferze. "Niemniej była to stracona okazja do przeprowadzenia wyborów w pełni zgodnie z międzynarodowymi standardami" – podkreśliła w oświadczeniu.

Zwróciła uwagę, że nie rozwiązano problemów, na które w swoich rekomendacjach wskazywały OBWE czy Komisja Wenecka. Jeszcze po głosowaniu w 2016 roku instytucje międzynarodowe zwracały się o poprawę procedur i zwiększenia ich przejrzystości, dopuszczenie opozycji do komisji wyborczych, utworzenia scentralizowanego rejestru wyborców oraz zapewnienia jawności procesu liczenia głosów.

Krytycznie o wyborach parlamentarnych na Białorusi wypowiadają się również obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Na czym polega bycie obserwatorem w tym kraju i jak nie dać się oszukać propagandzie?

– Nasz departament zajmuje się rekrutowaniem obserwatorów do misji międzynarodowych prowadzonych przez OBWE. Co roku to biuro organizuje 15 misji zagranicznych. Na taką misję wysyła się obserwatorów krótko- i długoterminowych. Każdego z obserwatorów dotyczy pewien kodeks postępowania. Obserwator nie angażuje się w proces wyborczy, nie ingeruje w jego przebieg. Kiedy nie obserwuje, może zadawać pytania, zgłaszać wątpliwości. Nie może też dać wciągnąć się w sytuacje, które mogą być sprowokowane – wyjaśnia nasz rozmówca.

Czym jest współpraca rozwojowa i co się na nią składa? Jakie projekty będą jeszcze realizowane w ramach polskiej pomocy rozwojowej?

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autor materiału: Michał Żakowski
Gość: Marek Kuberski (zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej w polskim MSZ)
Data emisji: 18.11.2019
Godzina emisji: 17.20

kr/mk

Czytaj także

Jak Polska pomaga ukraińskim żołnierzom wracającym z pola walki?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:00
Projekty pomocowe działające dzięki polskim funduszom na Ukrainie są obecne od dawna. Jeden z nich to wsparcie psychologiczne dla weteranów wojennych i ich rodzin – osób doświadczonych konfliktem w leżących na wschodzie kraju Donbasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownictwo górskie w Gruzji. Jak szkoleni są specjaliści?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 16:30
Gruzja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Zaledwie trzy godziny lotu dzielą nas od tętniącego życiem i zmieniającego się szybko Tbilisi i gór Kaukazu, które przyciągają amatorów górskich wędrówek i wspinaczki. Tylko czy Gruzini są przygotowani na sukces, którego doświadczają?
rozwiń zwiń