Protesty w Gruzji. O co walczy opozycja?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 17:30
– Demonstracje w Gruzji mają szansę zmienić system polityczny, ale nie natychmiast obalić władzę – mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.
Audio
  • Jakie są cele gruzińskiej opozycji? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Protesty w Gruzji
Protesty w GruzjiFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Rozpędzona przez policję gruzińska opozycja wróciła przed budynek parlamentu. Liderzy 20 ugrupowań opozycyjnych uzgodnili scenariusz działań na najbliższe dni. "Nie poddamy się i zobaczymy, kto ma więcej siły" – powiedział Polskiemu Radiu jeden z przywódców protestu Giga Bokeria. Protesty w Gruzji trwają od pięciu dni.

Demonstrujący Gruzini żądają dymisji premiera i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. "W najbliższych dniach będziemy organizować pikiety i wiece, a w weekend przyjadą do Tbilisi opozycjoniści ze wszystkich regionów Gruzji" – zapowiada opozycyjny deputowany Giga Bokeria. "W poniedziałek rozpocznie się akcja na Placu Pierwszej Republiki, później przejdziemy przez miasto, zostaniemy na noc przed budynkiem parlamentu i rozpoczniemy wielotysięczną pikietę, więc będą znowu musieli wezwać na pomoc SPECNAZ. Zobaczymy, kto będzie miał więcej cierpliwości. Jestem przekonany, że my" – powiedział Polskiemu Radiu lider opozycji.

Działania opozycji ze zrozumieniem przyjął korpus dyplomatyczny państw Unii Europejskiej i NATO akredytowany w Gruzji. Przedstawiciele zachodniej dyplomacji wzywają rząd do dialogu z opozycją i przypominają, że partia Gruzińskie Marzenie obiecała zmianę ordynacji wyborczej i nie dotrzymała słowa.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: 
Michał Żakowski 
Gość:
 Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 19.11.2019
Godzina emisji: 17.21

IAR/mk

Czytaj także

Ratownictwo górskie w Gruzji. Jak szkoleni są specjaliści?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 16:30
Gruzja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ostatnich latach. Zaledwie trzy godziny lotu dzielą nas od tętniącego życiem i zmieniającego się szybko Tbilisi i gór Kaukazu, które przyciągają amatorów górskich wędrówek i wspinaczki. Tylko czy Gruzini są przygotowani na sukces, którego doświadczają?
rozwiń zwiń