Woda i globalne współzależności

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:30
– Warto wytłumaczyć naszym obywatelom, na czym polegają współzależności globalne –mówi Joanna Stachyra, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Audio
  • Czym są współzależności globalne? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zanieczyszczona rzeka Jamuna w Indiach
Zanieczyszczona rzeka Jamuna w Indiach Foto: Shutterstock.com/ModernNomads

– To, co robimy w Polsce, ma wpływ na ludzi w innych krajach. Niektóre sytuacje są dla nas oczywiste, np. fakt, że odkręcając kran, leci woda. Nie jest to jednak oczywiste dla ludzi w wielu miejscach na świecie, a są takie, w których pozyskanie wody pitnej wiąże się z ogromnym wysiłkiem, z dźwiganiem tej wody w kanistrach kilometrami. Również przez małe dzieci – podkreśla Joanna Stachyra. – W tym roku na Uniwersytecie Opolskim zostały uruchomione studia na temat edukacji i współzależności globalnej – dodaje. – Są takie projekty, które przygotowują polskie organizacje pozarządowe, a my jako MSZ staramy się je wspierać. 

W rozmowie pojawił się również wątek dotyczący rzeki Jamuny, która przepływa przez stolicę Indii czy obok Tadż Mahal, do której miejscowi wrzucają m.in. prochy swoich przodków. – Jamuna jest jedną z największych rzek i ma szansę szybko się oczyścić. Ogromny problem jest z małymi rzekami. Tam śmieci zalegają miesiącami i latami, a do tego znacznie wpływają na zdrowie mieszkańców małych miejscowości – podkreśliła rozmówczyni Michała Żakowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której zaprosiliśmy także na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych #HumanDOC. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Joanna Stachyra (zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych)
Data emisji: 20.11.2019
Godzina emisji: 17.22

kw/mk

Czytaj także

Beata Michniewicz AuTORytetem studentów dziennikarstwa!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 16:55
– Studenci uznali Beatę Michniewicz za osobę, z której mogą brać przykład jako młodzi adepci dziennikarskiego fachu. Jej wkład w polskie dziennikarstwo jest nieoceniony – mówi Paulina Bochenek, prezes stowarzyszenia MediaTory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Białorusi zakończone. Jaką rolę odegrali w nich obserwatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:35
– Obserwujemy, notujemy to wszystko, potem sporządzamy raporty, na których podstawie zostanie sporządzona ocena wyborów. To bardzo ważny element tego, by zachować neutralność w czasie procesu wyborczego – tak funkcję niezależnego obserwatora OBWE opisuje Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Gruzji. O co walczy opozycja?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 17:30
– Demonstracje w Gruzji mają szansę zmienić system polityczny, ale nie natychmiast obalić władzę – mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń