Zuchwała kradzież w skarbcu polskiego króla w Dreźnie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 16:30
Wyroby jubilerskie, obiekty z kości słoniowej, kamienie szlachetne i drogocenne brązy przepadły. 25 listopada o świcie okradziono muzealny skarbiec króla Polski Augusta Mocnego w Dreźnie, znany jako Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie).
Audio
  • Czy Niemcy doświadczyły największej kradzieży dzieł sztuki w powojennej historii? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zamek w Dreźnie
Zamek w DreźnieFoto: shutterstock.com/Scirocco340

Złodzieje wdarli się do drezdeńskiego zamku, gdzie od czasów panowania władcy wystawiana jest słynna kolekcja klejnotów. – Ograbiony został nie tylko skarbiec, ale i cała Saksonia. Teraz musimy wycenić straty i rozpocząć śledztwo – mówił premier kraju związkowego Saksonia Michael Kretschmer. – To zamach na tożsamość kulturową wszystkich Saksończyków i Wolnego Państwa Saksonii. Policja i służby śledcze pracują intensywnie, aby wyjaśnić kradzież – zapewnia szef MSW w Dreźnie Ronald Weller.

Ilu euro mogą sięgać straty poniesione wskutek kradzieży? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Data emisji: 25.11.2019
Godzina emisji: 16.25

kr/kw

Czytaj także

Starcia na ulicach chilijskich miast. Co wywołało falę protestów?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:32
Kolejny dzień starć policji i wojska z demonstrantami w Chile. Zginęło już 13 osób, prawie 1500 aresztowano. Prezydent zapowiada spotkanie z opozycją. Takich wydarzeń nie widziano w tym kraju od czasów Augusto Pinocheta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na zmiany w Niemczech?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 17:32
Przedstawiciele gmin żydowskich i muzułmańskich w Niemczech twierdzą, że drugie miejsce partii AfD w wyborach do parlamentu krajowego w Turyngii to dowód na powrót tendencji rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wysoka woda" zdobyła Wenecję

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 16:55
– Wenecja i jej dziedzictwo zostało zniszczone i nikt nie wie, kiedy ani za jaką cenę będzie można to wszystko odbudować – mówi Daniele Platania, Włoch mieszkający na co dzień w Polsce.
rozwiń zwiń