A. Bryc: dziś NATO musi stawić czoła zupełnie nowym wyzwaniom

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 17:30
– Prezydent USA Donald Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO; jego odpowiedź na krytyczne komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Sojuszu nie była zaskakująca – powiedział ekspert z brukselskiego think tanku EPC, Paul Ivan.
Audio
  • 70. szczyt NATO zakończony (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkania Szefów Państw i Rządów NATO w Watford pod Londynem
Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkania Szefów Państw i Rządów NATO w Watford pod LondynemFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

"Trump wyraził poparcie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, co nie zdarza się codziennie. Trzeba odebrać ten przekaz pozytywnie. Trump w ten sposób odpowiedział na wcześniejszy komentarz prezydenta Macrona w tej sprawie" - zaznaczył analityk z Centrum Polityki Europejskiej (EPC).

Na początku listopada Macron w wywiadzie dla tygodnika "Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje - jak to określił - śmierć mózgu NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Podał też w wątpliwość wiarygodność zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z którymi atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO. Odnosząc się do słów Macrona, Trump powiedział we wtorek, że są one "bardzo obraźliwe". "Jest bardzo mocne stwierdzenie, jednak kiedy wygłasza się takie oświadczenie, jest to bardzo, bardzo nieprzyjemne stwierdzenie dla (...) 28 krajów" - mówił Trump.

Jak dodał Paul Ivan, spotkanie przywódców państw NATO w Londynie odbywa się w trudnym momencie dla sojuszników. "Mam na myśli interwencję turecką w północnej Syrii, czy właśnie wywiad prezydenta Emmanuela Macrona. Wcześniej też dochodziło do napięć. Jest oczywiste, że polityczny klimat jest dość trudny" - powiedział ekspert. Jednak - jak dodał - na spotkaniu nie mają być podejmowane żadne kluczowe dla Sojuszu decyzje, i jest ono bardziej spotkaniem liderów i wymianą poglądów niż typowym szczytem.

Jak podkreśla Agnieszka Bryc z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tę polityczną "walkę kogutów" powinniśmy traktować zarówno jako starcie osobowości, jak i wyraz tego, że interesy poszczególnych członków NATO nie pokrywają się – Faktem niezaprzeczalnym jest to, że mamy dwie wyraziste, charyzmatyczne osobowości – prezydenta Trumpa i prezydenta Macron, którzy grają w podobny sposób, używając tych samych kart. Do tego dorzućmy prezydenta Erdogana, który jest nie mniej charyzmatyczny. Mamy więc starcie personalne, ale z drugiej strony – realne fakty. A fakty są takie, że NATO w 70. rocznicę mierzył się z problemami innymi niż za czasów zimnej wojny i okresu tuż po niej. Dziś NATO musi stawić czoła absolutnie nowym wyzwaniom, które znacznie mniej mają do czynienia z klasycznym wymiarem bezpieczeństwa, z kwestiami militarnymi, bo dzisiaj to bezpieczeństwo jest określane poprzez rozwój technologiczny, poprzez rywalizację militarną w przestrzeni kosmicznej. Najpoważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie spoistości wewnętrznej i przywiązanie do wartości, które łącza NATO – wyjaśnia ekspertka.

Czy Emmanuel Macron poprowadzi Europę za sobą mimo braku wsparcia ze strony Niemiec? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Dariusz Rosiak 
Gość: Agnieszka Bryc (Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 4.12.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kr

Czytaj także

Wybory na Białorusi zakończone. Jaką rolę odegrali w nich obserwatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:35
– Obserwujemy, notujemy to wszystko, potem sporządzamy raporty, na których podstawie zostanie sporządzona ocena wyborów. To bardzo ważny element tego, by zachować neutralność w czasie procesu wyborczego – tak funkcję niezależnego obserwatora OBWE opisuje Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Gruzji. O co walczy opozycja?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 17:30
– Demonstracje w Gruzji mają szansę zmienić system polityczny, ale nie natychmiast obalić władzę – mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda i globalne współzależności

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:30
– Warto wytłumaczyć naszym obywatelom, na czym polegają współzależności globalne –mówi Joanna Stachyra, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
rozwiń zwiń