X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Za 30 lat połowa ludzi na świecie będzie krótkowzroczna

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 17:20
– W tej chwili możemy mówić o epidemii krótkowzroczności – mówi chirurg okulista Elżbieta Archacka z Centrum Mikrochirurgii Oka. Przyczyną są przedmioty, które, niestety, w ostatnich latach przyciągają nasz wzrok najczęściej, czyli smartfony i tablety.
Audio
  • Epidemia krótkowzroczności – przyczyną tablety i smartfony (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2050 roku krótkowzroczność dotknie ponad połowę ludzi na świecie. – Coraz to więcej krótkowzroczności zaczęło pojawiać się od połowy XX w. Ludzie coraz więcej pisali i czytali. W dobie komputerów ilość krótkowzrocznych wad wzroku wzrasta drastycznie. W 2020 roku będzie około 2,5 miliarda ludzi cierpiących z powodu krótkowzroczności, a w 2050 ma ich być już ok. 5,5 miliarda – ostrzega specjalistka.

Czy specjalne szkła okularów i nakładki na ekrany komputerów rzeczywiście chronią nasze oczy? W których krajach żyje najwięcej "minusowców"? Jak możemy zapobiegać krótkowzroczności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Piotr Łodej
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 9.12.2019
Godzina emisji: 17.17

kr

Czytaj także

Szczepionka w sprayu – czy czeka nas rewolucja w szczepieniach?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:51
– Statystycznie przeciw grypie szczepi się niecały 1 proc. dzieci – mówi Katarzyna Mąkólska z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Czy ten stan rzeczy zmieni nowa szczepionka w sprayu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 listopada lekarz może zbadać pacjenta telefonicznie!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 16:45
Porada lekarza rodzinnego udzielana przez telefon, stała się od 1 listopada pełnoprawną formą leczenia i, według Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiednikiem wizyty w przychodni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nitrozoamina w lekach na cukrzycę. Trucizna czy tylko efekt uboczny produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:20
– Nitrozoaminy w organizmie ma dziś każdy przez to, że zjadamy azotyny i azotany, które są w owocach, warzywach i w peklowanym mięsie. Gdybyśmy ich nie przyjmowali, bylibyśmy zagrożeni jadem kiełbasianym – mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Informacja o tym, że metformina, czyli lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi, jest zanieczyszczony substancją rakotwórczą, okazała się nie do końca prawdziwa.
rozwiń zwiń