Donald Trump coraz bliżej impeachmentu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 17:30
Nadużycie władzy przez wywieranie presji na władze Ukrainy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA – to dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa, które ogłosili we wtorek szefowie kontrolowanych przez Demokratów komisji Izby Reprezentantów.
Audio
  • Demokraci ogłosili dwa artkuły impeachmentu Donalda Trumpa (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
10 grudnia 2019 roku. Prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Giant Center w Hershey w Pensylwanii
10 grudnia 2019 roku. Prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Giant Center w Hershey w PensylwaniiFoto: shutterstock.com/Ron Adar

Artykuły są zwieńczeniem ponad 100 godzin zeznań 17 świadków w parlamentarnym śledztwie w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta. Oczekuje się, że najpóźniej w czwartek zostaną poddane pod głosowanie w kontrolowanej przez Demokratów komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA.

W celu rozpoczęcia impeachmentu, czyli procesu prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dojdzie do niego jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Przewodniczący komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA Jerrold Nadler ocenił we wtorek na konferencji prasowej, że prezydent "widzi siebie ponad prawem". "Musimy powiedzieć to jasno – nikt, nawet prezydent, nie jest ponad prawem" – podkreślił. "On (Trump) zagroził naszej demokracji, zagroził naszemu bezpieczeństwu" – ocenił.

Demokraci - jak informują media - mieli dyskutować wcześniej też nad trzecim artykułem, który zarzucać miał Trumpowi utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Nie zdecydowano się jednak na ogłoszenie go we wtorek. 

Dlaczego demokraci zdecydowali się na ujawnienie artykułów obciążających Trumpa? – Pamiętajmy, że zaczęło się to 24 września, kiedy to Nancy Pelosi zapowiedziała pracę nad impeachmentowymi zarzutami, natomiast 31 października odbyło się głosowanie demokratów przeciw 96 republikańskim kongresmanom, nad otwarciem procedury impeachmentowej i to publicznej, z przesłuchaniami w trzech komisjach. Zdecydowali się na to, żeby w jakiś sposób skompromitować Trumpa, zakładając, że coś się do niego "przyklei" i w jakiś sposób uderzy się w ten autorytet prezydenta – mówi Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 11.12.2019
Godzina emisji: 17.19

IAR/kr

Czytaj także

Co planuje Donald Trump?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:30
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził w środę, że uczestniczył w lipcowej rozmowie prezydentów USA i Ukrainy, Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, w której Trump poruszył temat ewentualnego śledztwa w sprawie działań byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego syna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:31
Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii wywołała wielkie polityczne zamieszanie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Hillary Clinton w 2020 roku znów zawalczy o fotel prezydencki?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 17:32
Amerykański publicysta, Dick Morris kilka dni temu stwierdził, że Bóg postawił Hillary Clinton na Ziemi po to, by ponownie stanęła do walki z Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich w 2020 roku. "Nie kuś mnie" – odpowiedziała Clinton.
rozwiń zwiń