X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maturzyści właśnie szykują się do studniówek. Jak wyglądały dawniej?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:30
Amerykanie mają swój, znany z filmów i seriali "prom", Brytyjczycy "summer ball", Węgrzy "szalagavató", a my – bal maturalny, czyli studniówkę. W wielu miastach w całej Polsce właśnie trwają przygotowania do tego szczególnego dnia.
Audio
  • Skąd wzięła się tradycja balów maturalnych? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Studniówka przyszłych maturzystów XXVI LO,  Łódź, 11.01.2019
Studniówka przyszłych maturzystów XXVI LO, Łódź, 11.01.2019Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Studniówka to dla współczesnych maturzystów pierwszy i, często jedyny, w życiu bal. Kiedyś wyprawiany był w szkolnych salach gimnastycznych, które dziś coraz częściej ustępują eleganckim restauracjom. Odświętne stroje, polonez (najczęściej do muzyki Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz") i zakaz ścinania włosów aż do matury – te zwyczaje znamy wszyscy.

Jak podkreśla Anna Grunwald z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, tradycja organizowania balu maturalnego sięga XVIII wieku. – Zwyczaj organizowania studniówek przypisuje się czasom zaborów pruskich, kiedy to w 1788 roku w Prusach wprowadzono matury. Studniówkę rzekomo zawdzięczamy Wilhelmowi von Humboldtowi, który zreformował pruskie szkolnictwo. Kiedy ujednolicono ten system w zaborze austriackim, ta tradycja przeniknęła do Polski wraz z rytuałem otwierającym, czyli polonezem – wyjaśnia pedagog.

Od kilkudziestu lat zwyczaje związane ze studniówką pozostają prawie niezmienne  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Od kilkudziesięciu lat zwyczaje związane ze studniówką pozostają prawie niezmienne (foto. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

– Bale maturalne były miejscem spotkań dwóch światów – męskiego i żeńskiego. Na tych balach pojawiali się już znajomi czy narzeczeni, jeżeli chodzi o dziewczęta – dodaje historyk Anna Brodzka.

Egzaminy dojrzałości w tym rozpoczną się 4 maja i potrwają ponad dwa tygodnie. Nie wszystkie szkoły planują wyprawić studniówkę dokładnie sto dni przed tym terminem, a więc mają czas na wyprawienie studniówki do dnia 29 lutego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 14.01.2019
Godzina emisji: 16.23

kr/mk

Czytaj także

Kiedy jest najlepszy moment na kupno choinki?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:30
Tradycja stawiania w domu choinki na święta Bożego Narodzenia przybyła do nas z Niemiec na początku XIX wieku. Dawniej Polacy wstrzymywali się z przystrojeniem drzewka do Wigilii lub dnia wcześniej. Dziś są mniej cierpliwi, o czym dobrze wiedzą sprzedawcy, którzy rozkładają swoje stoiska już na początku grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej samochodów na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:10
W Polsce jest coraz mniej chętnych by zdawać na prawo jazdy. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku będzie o 50 tysięcy mniej nowych kierowców niż w 2019. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wciąż potrzebujemy kalendarzy?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 06:45
Książkowy, kieszonkowy, ścienny – kalendarze występują w wielu formach. Mimo postępującego rozwoju technologii, są nieustannie bardzo popularne.
rozwiń zwiń