Maturzyści właśnie szykują się do studniówek. Jak wyglądały dawniej?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:30
Amerykanie mają swój, znany z filmów i seriali "prom", Brytyjczycy "summer ball", Węgrzy "szalagavató", a my – bal maturalny, czyli studniówkę. W wielu miastach w całej Polsce właśnie trwają przygotowania do tego szczególnego dnia.
Audio
  • Skąd wzięła się tradycja balów maturalnych? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Studniówka przyszłych maturzystów XXVI LO,  Łódź, 11.01.2019
Studniówka przyszłych maturzystów XXVI LO, Łódź, 11.01.2019Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Studniówka to dla współczesnych maturzystów pierwszy i, często jedyny, w życiu bal. Kiedyś wyprawiany był w szkolnych salach gimnastycznych, które dziś coraz częściej ustępują eleganckim restauracjom. Odświętne stroje, polonez (najczęściej do muzyki Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz") i zakaz ścinania włosów aż do matury – te zwyczaje znamy wszyscy.

Jak podkreśla Anna Grunwald z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, tradycja organizowania balu maturalnego sięga XVIII wieku. – Zwyczaj organizowania studniówek przypisuje się czasom zaborów pruskich, kiedy to w 1788 roku w Prusach wprowadzono matury. Studniówkę rzekomo zawdzięczamy Wilhelmowi von Humboldtowi, który zreformował pruskie szkolnictwo. Kiedy ujednolicono ten system w zaborze austriackim, ta tradycja przeniknęła do Polski wraz z rytuałem otwierającym, czyli polonezem – wyjaśnia pedagog.

Od kilkudziestu lat zwyczaje związane ze studniówką pozostają prawie niezmienne  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Od kilkudziesięciu lat zwyczaje związane ze studniówką pozostają prawie niezmienne (foto. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

– Bale maturalne były miejscem spotkań dwóch światów – męskiego i żeńskiego. Na tych balach pojawiali się już znajomi czy narzeczeni, jeżeli chodzi o dziewczęta – dodaje historyk Anna Brodzka.

Egzaminy dojrzałości w tym rozpoczną się 4 maja i potrwają ponad dwa tygodnie. Nie wszystkie szkoły planują wyprawić studniówkę dokładnie sto dni przed tym terminem, a więc mają czas na wyprawienie studniówki do dnia 29 lutego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 14.01.2019
Godzina emisji: 16.23

kr/mk

Czytaj także

Kiedy jest najlepszy moment na kupno choinki?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:30
Tradycja stawiania w domu choinki na święta Bożego Narodzenia przybyła do nas z Niemiec na początku XIX wieku. Dawniej Polacy wstrzymywali się z przystrojeniem drzewka do Wigilii lub dnia wcześniej. Dziś są mniej cierpliwi, o czym dobrze wiedzą sprzedawcy, którzy rozkładają swoje stoiska już na początku grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej samochodów na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:10
W Polsce jest coraz mniej chętnych by zdawać na prawo jazdy. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku będzie o 50 tysięcy mniej nowych kierowców niż w 2019. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wciąż potrzebujemy kalendarzy?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 06:45
Książkowy, kieszonkowy, ścienny – kalendarze występują w wielu formach. Mimo postępującego rozwoju technologii, są nieustannie bardzo popularne.
rozwiń zwiń