Co jest faktyczną przyczyną dymisji rosyjskiego rządu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 18:20
– Władimir Putin ma zawsze wszystkie karty na stole do samego końca, więc dymisja rządu Dimitrija Miedwiediewa może mieć wiele różnych następstw – stwierdza dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Dymisja rządu Dimitrija Miedwiediewa. Jakie będą kolejne kroki Władimira Putina? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Władimir Putin i Dimitri Miedwiediew na posiedzeniu rządu
Władimir Putin i Dimitri Miedwiediew na posiedzeniu rząduFoto: PAP/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Premier Rosji podał się do dymisji. Jak informują rosyjskie agencje, Dmitrij Miedwiediew zrobił to po orędziu wygłoszonym przez Władimira Putina, w którym prezydent mówił o nowych zadaniach dla rosyjskiej Rady Ministrów i zmianie konstytucji. Premier Dmitrij Miedwiediew poinformował o dymisji rządu w trakcie spotkania z Władimirem Putinem. Prezydent przyjął dymisję i polecił obecnemu gabinetowi kontynuowanie pracy do czasu wyłonienia nowej Rady Ministrów.

Rosyjskie media zwracają uwagę na to, że dymisja rządu nastąpiła w kilka godzin po tym, jak Władimir Putin zapowiedział daleko idące zmiany w konstytucji związane z uprawnieniami parlamentu i rządu. Przyjmując dymisję Dmitrija Miedwiediewa, prezydent zapowiedział, że powoła byłego premiera na stanowisko zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/ml/kr

Czytaj także

Czy wciąż potrzebujemy kalendarzy?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 06:45
Książkowy, kieszonkowy, ścienny – kalendarze występują w wielu formach. Mimo postępującego rozwoju technologii, są nieustannie bardzo popularne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomyłki, przejęzyczenia, bonmoty, czyli Trójkowy Miszmasz 2019

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 08:00
To się zdarza w każdej Redakcji. Oto przegląd tego, co pojawiło się na Trójkowej antenie w minionym roku w sposób niezaplanowany… Wpadki antenowe z 2019 roku prześledził Piotr Łodej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast papieru – specjalny kod. E-recepty dostępne od 8 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 07:50
Koniec z "papierkową robotą" i rozszyfrowywaniem niewyraźnego pisma lekarzy. Już 8 stycznia w całej Polsce tradycyjne recepty zostaną wycofane z obiegu i zostaną zastąpione e-receptami. Jak z nich korzystać?
rozwiń zwiń