X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka będzie przyszłość niemieckiej chadecji?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 17:30
– Sytuacja polityczna w Niemczech jest bardzo trudna, odbija się również na chadekach, którzy są podzieleni. Nie potrafią określić się, co powinni robić, z kim współpracować, by utrzymać władzę – mówi dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Skomplikowana sytuacja na niemieckiej scenie politycznej (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Angela Merkel i Annegret Kramp-Karrenbauer
Angela Merkel i Annegret Kramp-KarrenbauerFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Kanclerz Niemiec Angela Merkel żałuje, że przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnowała z kandydowania na kanclerza w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.
Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że ustąpi ze stanowiska szefowej partii po uzgodnieniu przez chadeków ich kandydata na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu.

"Występowanie dwóch różnych osób w rolach kandydata na kanclerza i przewodniczącego partii osłabia partię w sytuacji, gdy Niemcy potrzebują silnej CDU" – zaznaczyła Kramp-Karrenbauer. Współtworząca z chadeckim blokiem CDU/CSU większościową koalicję w Bundestagu Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zażądała od niego wyjaśnień w sprawie dalszego kursu politycznego.

Kramp-Karrenbauer ostrzegła, że notująca ostatnio dobre wyniki w wyborach do wschodnioniemieckich parlamentów krajowych prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) "jest przeciwna wszystkiemu, za czym opowiada się chadecja" i jakiekolwiek zbliżenie się do tej partii osłabia CDU. Według niej, również historia i treści programowe postkomunistycznej Lewicy są "absolutnie nie do pogodzenia" z fundamentalnymi dla chadecji wartościami.

Jak pisze agencja DPA, spór o polityczny kierunek CDU nie doznałby takiej eskalacji bez inicjującej roli AfD, a "partia prawicowych populistów okazała się jako klin rozsadzający całkiem skuteczna". Wyszło to na jaw w ubiegłym tygodniu, gdy wielu czołowych przedstawicieli chadecji pospieszyło do Turyngii, by udaremnić polityczne skutki wybrania na tamtejszego premiera krajowego Thomasa Kemmericha z liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP), na którego głosowali również deputowani AfD i CDU. Kemmerich złożył zaraz potem dymisję, co ponownie otwiera w Turyngii perspektywę ewentualnej tolerowanej przez CDU mniejszościowej koalicji Lewicy, SPD i Zielonych.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Anna Kwiatkowska-Drożdż (kierownik Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich)
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 17.20

PAP/mk

Czytaj także

Co wobec Ukrainy planuje Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:30
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą w Donbasie dojdzie tam do - jak to ujął - "Srebrenicy". Odwołał się w ten sposób do masowych mordów muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy w b. Jugosławii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Bryc: Izraelczycy nie ufają Rosji, ale muszą mieć ją blisko siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:53
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie poleci 23 stycznia do Izraela na Światowe Forum Holokaustu, organizowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń