Trwają prawybory Demokratów. Czy Bernie Sanders pokona Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 17:30
Zgodnie z przewidywaniami we wtorkowych prezydenckich prawyborach Demokratów w New Hampshire zwyciężył senator Bernie Sanders.
Audio
  • Bernie Sanders głównym rywalem Trumpa w listopadowych wyborach (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Bernie Sanders
Bernie SandersFoto: shutterstock.com/Justin Berken

Tuż za Sandersem uplasował się były burmistrz South Bend Pete Buttigieg, a dalekie miejsce znów zajął były wiceprezydent Joe Biden. Wygrana Sandersa w New Hampshire była spodziewana. Przed czterema laty określający się jako "demokratyczny socjalista" polityk pokonał tutaj zdecydowanie swoją ówczesną rywalkę z Partii Demokratycznej Hillary Clinton.

Przewaga senatora ze stanu Vermont nad Buttigiegiem, po przeliczeniu ok. 90 proc. głosów wynosząca 1,6 pkt proc., jest jednak niższa od prognozowanej - Sanders otrzymał 26 proc., a jego rywal 24,4 proc. głosów. Buttigieg odnotował kolejny dobry wynik po prawyborach w Iowa, w których uzyskał największą liczbę delegatów Partii Demokratycznej. Trzecie miejsce w New Hampshire zajęła senator Amy Klobuchar z poparciem na poziomie ok. 20 proc. To właśnie ta trójka podzieli się 24 delegatami Demokratów, którzy byli stawką wtorkowych prawyborów. Żadnego delegata w tym małym stanie w Nowej Anglii nie uzyskają natomiast senator Elizabeth Warren ani Biden.

"Zwycięstwo tutaj to początek końca rządów Donalda Trumpa" - obiecywał  we wtorek11 lutego swoim zwolennikom w New Hampshire 78-latek. Jego wygraną media w USA, w tym stacje CNN oraz ABC, ogłosiły jeszcze przed zliczeniem wszystkich głosów.

– Sanders myśli, że pokona Donalda Trumpa. Już w 2016 roku był przekonany, że pokona kogokolwiek, kogo wystawi Partia Republikańska. Hillary Clinton i Partia Demokratyczna wówczas trochę mu to utrudnili. Już wtedy zebrał pewną grupę ludzi, wyraźnych wyborców, którzy zagłosuje na niego jako na kandydata Partii Demokratycznej – skomentował Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Sanders stara się iść o krok dalej i myśleć, okaże się, czy słusznie, czy nie, o rywalizacji bezpośrednio z Trumpem – dodał gość Michała Żakowskiego. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 17.18

IAR/kr

Czytaj także

A. Wróblewski: impeachment jest nudnym przedstawieniem, którego finał znamy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 17:30
Po wycieku fragmentów niewydanej jeszcze książki Johna Boltona, byłego doradcy Donalda Trumpa, rośnie presja na parlamentarzystów Partii Republikańskiej, by zgodzili się na jego zeznania w senackim procesie prezydenta USA – odnotowują amerykańskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan pokojowy Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 17:51
Po spotkaniu z prezydentem USA lider izraelskiej opozycji Benny Gantz pochwalił Donalda Trumpa za opracowanie planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i obiecał pomoc w jego wdrożeniu po marcowych wyborach w Izraelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O czym rozmawiał Emmanuel Macron z Andrzejem Dudą?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:00
Prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie podkreślał konieczność zacieśnienia sojuszu między naszymi państwami w epoce po brexicie.
rozwiń zwiń