Zoran Milanović nowym prezydentem Chorwacji. Co przyniesie jego kadencja?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zoran Milanović nowym prezydentem Chorwacji. Co przyniesie jego kadencja?
Zoran Milanović z żoną podczas zaprzysiężenia na prezydenta Chorwacji.Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

We wtorek w Zagrzebiu zaprzysiężony został nowy prezydent Chorwacji – Zoran Milanović. W II turze pokonał urzędującą dotychczas Kolindę Grabar-Kitarović. Czego możemy się spodziewać po nowej głowie państwa na Bałkanach?

Posłuchaj

Czego można się spodziewać po kadencji Zorana Milanovicia? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak informują agencje, nowo mianowany prezydent w inauguracyjnym przemówieniu apelował o więcej tolerancji i równości dla wszystkich mieszkańców kraju. Nawoływał też do solidarności społecznej i wezwał do czujności wobec populistycznego podejścia do tematów takich jak zmiany klimatyczne; ostrzegał, że może ono wypaczać lub ignorować fakty naukowe.

Ceremonia odbyła się w oficjalnej siedzibie prezydenta i miała kameralny charakter. Przysięgę Milanovicia przyjął prezes chorwackiego Trybunału Konstytucyjnego Miroslav Separović. Nowy chorwacki prezydent w latach 2011-2016 sprawował urząd premiera z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji. W II turze wyborów uzyskał 52,7 proc. głosów.

– Zoran Milanović ma bardzo ciekawą historię. Jest uosobieniem losów Chorwacji – rozdarcia między prawicą a lewicą, doświadczenia II wojny światowej, z komunistycznymi partyzantami Tity po jednej i współpracującymi z nazistami Ustaszami. W jego rodzinie można spotkać przedstawicieli każdej z tych stron. Dlatego mówi, że ma lewicowe serce, ale konserwatywną głowę. Milanović był premierem Chorwacji, gdy ta wchodziła do Unii Europejskiej. Mówił wtedy, że nie może ona istnieć bez Bałkanów. Jest to bardzo pragmatyczny człowiek – stwierdza dr Rigels Halili ze Studium Europy Wschodniej UW.

Zakres władzy prezydenckiej w Chorwacji jest ograniczony. Szef państwa nie może wetować ustaw uchwalanych przez parlament, posiada jednak uprawnienia w dziedzinie polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa kraju. Sprawuje też zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Wybierany jest na pięcioletnią kadencję.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Rigels Halili (antropolog kultury, filolog, historyk, Studium Europy Wschodniej UW)
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/ml/gs


Polecane