Zoran Milanović nowym prezydentem Chorwacji. Co przyniesie jego kadencja?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:30
We wtorek w Zagrzebiu zaprzysiężony został nowy prezydent Chorwacji – Zoran Milanović. W II turze pokonał urzędującą dotychczas Kolindę Grabar-Kitarović. Czego możemy się spodziewać po nowej głowie państwa na Bałkanach?
Audio
  • Czego można się spodziewać po kadencji Zorana Milanovicia? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zoran Milanović z żoną podczas zaprzysiężenia na prezydenta Chorwacji.
Zoran Milanović z żoną podczas zaprzysiężenia na prezydenta Chorwacji.Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Jak informują agencje, nowo mianowany prezydent w inauguracyjnym przemówieniu apelował o więcej tolerancji i równości dla wszystkich mieszkańców kraju. Nawoływał też do solidarności społecznej i wezwał do czujności wobec populistycznego podejścia do tematów takich jak zmiany klimatyczne; ostrzegał, że może ono wypaczać lub ignorować fakty naukowe.

Ceremonia odbyła się w oficjalnej siedzibie prezydenta i miała kameralny charakter. Przysięgę Milanovicia przyjął prezes chorwackiego Trybunału Konstytucyjnego Miroslav Separović. Nowy chorwacki prezydent w latach 2011-2016 sprawował urząd premiera z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji. W II turze wyborów uzyskał 52,7 proc. głosów.

– Zoran Milanović ma bardzo ciekawą historię. Jest uosobieniem losów Chorwacji – rozdarcia między prawicą a lewicą, doświadczenia II wojny światowej, z komunistycznymi partyzantami Tity po jednej i współpracującymi z nazistami Ustaszami. W jego rodzinie można spotkać przedstawicieli każdej z tych stron. Dlatego mówi, że ma lewicowe serce, ale konserwatywną głowę. Milanović był premierem Chorwacji, gdy ta wchodziła do Unii Europejskiej. Mówił wtedy, że nie może ona istnieć bez Bałkanów. Jest to bardzo pragmatyczny człowiek – stwierdza dr Rigels Halili ze Studium Europy Wschodniej UW.

Zakres władzy prezydenckiej w Chorwacji jest ograniczony. Szef państwa nie może wetować ustaw uchwalanych przez parlament, posiada jednak uprawnienia w dziedzinie polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa kraju. Sprawuje też zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Wybierany jest na pięcioletnią kadencję.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Rigels Halili (antropolog kultury, filolog, historyk, Studium Europy Wschodniej UW)
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/ml/gs


Czytaj także

Trwają prawybory Demokratów. Czy Bernie Sanders pokona Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 17:30
Zgodnie z przewidywaniami we wtorkowych prezydenckich prawyborach Demokratów w New Hampshire zwyciężył senator Bernie Sanders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmienia się polityka europejska wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:30
Jak zwraca uwagę Jarosław Guzy sugestie prezydenta Francji Emmanuela Macrona przedstawia się jako podejście europejskie – Minister Czaputowicz miał okazję powiedzieć w ostatnim panelu na konferencji w Monachium, że mamy inną percepcję kwestii bezpieczeństwa w naszej części Europy.(…) My dobrze wiemy, co to znaczy dialog z Rosją – mówił w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" gość Michała Żakowskiego. 
rozwiń zwiń