Indie kupują broń od USA. "To niejedyny dostawca"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
– Indie realizują politykę równej odległości od wielkich tego świata. Trudno się spodziewać, że teraz większa część dostaw wojskowych będzie płynąć do Indii z USA. Przemysł zbrojeniowy Federacji Rosyjskiej jest tam nadal mocno obecny – mówi w Trójce Krzysztof Renik, były korespondent PR w Indiach.
Audio
  • Efekty wizyty Donalda Trumpa w Indiach (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Powitanie Donalda Trumpa w Delhi
Powitanie Donalda Trumpa w Delhi Foto: PAP/EPA/RAJAT GUPTA

Donald Trump – który przebywa z dwudniową wizyt w Indiach – zapowiedział zacieśnienie relacji z tym krajem. Indie zakupią w USA uzbrojenie, w tym śmigłowce, za łącznie 3 mld dolarów – poinformował prezydent USA, występując w Delhi na wspólnej konferencji prasowej z indyjskim premierem Narendrą Modim.

Dodał, że oba państwa poczyniły postępy w negocjacjach na temat zawarcia ogólnej umowy o handlu dwustronnym. W ramach zawartego porozumienia Indie otrzymają 24 śmigłowce lotnictwa morskiego MH-60 Seahawk i sześć śmigłowców bojowych AH-64E Apache.

Donald Trump w obecności ponad stu tysięcy osób wygłosił przemówienie na stadionie Motera w Ahmedabadzie w zachodnich Indiach. Mówił, że Stany Zjednoczone są gotowe dostarczyć Indiom systemy obronne, takie jak drony, helikoptery oraz pociski balistyczne.

– To proces, który trwa od kilku lat. Indie przestały kupować broń wyłącznie od Federacji Rosyjskiej – podkreśla Krzysztof Renik i zaznacza, że w gronie dostawców pojawiły się nie tylko Stany Zjednoczone, ale także Izrael. – Indie realizują politykę równej odległości od wielkich tego świata. Trudno się spodziewać, że teraz większa część dostaw wojskowych będzie płynąć do Indii z USA – przekonuje były korespondent PR w Indiach.

Donald Trump zapowiedział też wspólne z Indiami rozwiązywanie zagrożeń związanych z islamskim terroryzmem. To pierwsza wizyta amerykańskiego przywódcy w Indiach.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Ernest Zozuń
Gość: Krzysztof Renik (Polskie Radio)
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/PAP/mk

Czytaj także

Co wobec Ukrainy planuje Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:30
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą w Donbasie dojdzie tam do - jak to ujął - "Srebrenicy". Odwołał się w ten sposób do masowych mordów muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy w b. Jugosławii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Bryc: Izraelczycy nie ufają Rosji, ale muszą mieć ją blisko siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:53
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie poleci 23 stycznia do Izraela na Światowe Forum Holokaustu, organizowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń