Koronawirus. "Czarnobyl dla Chińskiej Republiki Ludowej"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 17:30
– Niezadowolenie Chińczyków w związku z koronawirusem musi być dosyć duże, bo jesteśmy w stanie je dostrzec – mówi Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Czy koronawirus zachwieje Chińską Republiką Ludową? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/LIU XINGZHE

Z najnowszych danych wynika, że koronawirus wywołujący zapalenie płuc zabił już ponad 2,7 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 81 tys.

Jak podkreśla gość Programu 3 Polskiego Radia, gdyby niezadowolenie obywateli Chin – związane z początkowym zatajeniem informacji na temat koronawirusa – było mniejsze, "cenzura byłaby zdolna je stłumić w takim stopni, że te echa by do nas nie docierały". – Szacuje się, że w pierwszej fali mogło się pojawić nawet 800 mln wpisów, które powielone, podane dalej, poszły w świat i są liczone w miliardach – podkreśla Michał Bogusz i dodaje, że chodzi o komentarze negatywne wobec Komunistycznej Partii Chin i wzywające do wolności słowa.

Zdaniem rozmówcy Pawła Drozda, najważniejsze było to, że "w ciągu kilkunastu godzin ludzie zobaczyli, że nie są zatomizowani, że nie tylko im się nie podoba ta sytuacja, ale takich jak oni jest więcej". – Do tej pory wielu Chińczyków było niezadowolonych, ale nie wiedziało, co myślą inni. Teraz się policzyli, co jest w dużym stopniu sytuacją niekomfortową dla władzy – ocenia ekspert na antenie Trójki.  

Czy możemy mówić o początku kryzysu politycznego, czy może jednak partia kontroluje sytuację w Chinach? Dlaczego epidemia koronawirusa uznawana jest przez ekspertów za "Czarnobyl dla ChRL" i z jakich powodów wpłynie ona na zmianę polityki zagranicznej Państwa Środka? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Paweł Drozd
Gość: Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 17.20

PAP/mk

Czytaj także

Czy z niepokojem myślę o epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 13:00
Przybywa państw w Europie, w których odkryto przypadki koronawirusa.
rozwiń zwiń