Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
Audio
  • Prawybory w USA: umiarkowany Biden zwycięża, socjalistyczny Sanders bez szazs (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/John G. Mabanglo

Były wiceprezydent USA Joe Biden wygrał prawybory Demokratów w większości stanów głosujących. Jego jedynym poważnym rywalem w walce o partyjną nominację w listopadowych wyborach prezydenckich był senator Bernie Sanders, który zwyciężył w prawyborach w Kalifornii. Sanders okazał się najlepszy w Kaliforni, Kolorado, Utah i swoim rodzimym stanie – Vermoncie. W większości stanów w superwtorek zwyciężał jednak Biden. 77-letni doświadczony polityk okazał się najlepszy w Alabamie, Arkansas, Massachusetts, Minnesocie, Karolinie Północnej, Oklahomie, Tennessee, Teksasie i Wirginii. Trwa zacięta walka o wygraną w Maine. – Jest to zaskoczenie, ale nieduże. Jeżeli obserwuje się scenę, jest wiadome, że jedynie Joe Biden ma szansę stawic czoła prezydentowi Trumpowi, bo on może zebrac głosy umiarkowanych Amerykanów, a socjalista Bernie Sanders po prostu nie ma szans – komentuje amerykanista Artur Wróblewski. 

"Wstydliwy" wynik Elisabeth Warren

Z uwagi na niższe od sondażowych wyniki Bloomberga wiele wskazuje na to, że walka o nominację rozegra się między Bidenem i Sandersem. Senator Elisabeth Warren zajęła dopiero trzecie miejsce we wtorkowych prawyborach Demokratów w Massachusetts. W tym stanie w Nowej Anglii zwyciężył Biden z wynikiem ok. 33 proc. i sześcioma punktami procentowymi przewagi nad Sandersem i 11 – nad Warren. "Washington Post" uznaje wynik senator za "wstydliwy". "To teraz wyścig dwóch kandydatów – pytanie czy Bloomberg i Warren to zaakceptują" – dodaje.

Walka o niejednoznaczny elektorat

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. Demokraci ostatecznie wskażą swego kandydata na prezydenta na ogólnokrajowej konwencji w lipcu. Wygrana w superwtorku może mieć decydujące znaczenie dla całego wyścigu o prezydencką nominację Demokratów, gdyż ze stanów tych, bardzo różnych pod względem geograficznym i społecznym, pochodzi ponad jedna trzecia delegatów na ich konwencję partyjną.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 04.03.2020
Godzina emisji: 17.20

IAR/kr

Czytaj także

Trwają prawybory Demokratów. Czy Bernie Sanders pokona Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 17:30
Zgodnie z przewidywaniami we wtorkowych prezydenckich prawyborach Demokratów w New Hampshire zwyciężył senator Bernie Sanders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamy polityczne. Spór miliardera z właścicielem Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:03
– Facebook pozwala nie tylko politykowi, a także jego sztabowi i specjalistom docierać w bardzo dokładny sposób do elektoratu, także tego potencjalnego, czyli ludzi, którzy najchętniej oddaliby głos na prezydenta – mówi Jakub Kapiszewski z działu zagranicznego "Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie kupują broń od USA. "To niejedyny dostawca"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
– Indie realizują politykę równej odległości od wielkich tego świata. Trudno się spodziewać, że teraz większa część dostaw wojskowych będzie płynąć do Indii z USA. Przemysł zbrojeniowy Federacji Rosyjskiej jest tam nadal mocno obecny – mówi w Trójce Krzysztof Renik, były korespondent PR w Indiach.
rozwiń zwiń