Łukasz Jasina: w Rosji głowa państwa traci poparcie dopiero, gdy upadnie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 17:30
– To, że wniosek o zmiany w konstytucji złożyła pierwsza kobieta w kosmosie, Walentina Tierieszkowa, nie jest przypadkiem. To jest legitymizacja ze strony ważnej postaci historycznej. Jeżeli nie nastąpi nic nadzwyczajnego, Rosjanie zgodzą się na to, by Władimir Putin rządził do 2036 roku – mówi dr Łukasz Jasina z PISM.
Audio
  • Władimir Putin może być prezydentem Rosji do 2036 roku (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

Rada Federacji – izba wyższa rosyjskiego parlamentu – przyjęła poprawki do konstytucji, zgłoszone przez prezydenta Władimira Putina. Kilka godzin wcześniej poprawki przyjęła Duma Państwowa - izba niższa rosyjskiego parlamentu. Teraz zmiany muszą być zaakceptowanie przez co najmniej dwie trzecie regionalnych parlamentów i podpisane przez prezydenta. Rosyjska opozycja nazywa kremlowską reformę ustawy zasadniczej "zamachem stanu" i oskarża Władimira Putina o uzurpację władzy.

Zdaniem części rosyjskich ekspertów niezależnych, poprawki nie mają istotnego wpływu na system władzy w Rosji. Opozycja wskazuje, że zmiany umożliwiają Władimirowi Putinowi sprawowanie władzy po wygaśnięciu obecnej kadencji prezydenckiej, co było niemożliwe w myśl obecnie obowiązujących przepisów. Opozycjoniści, którzy zorganizowali w centrum Moskwy antyputinowską pikietę, zwracają uwagę, że Władimir Putin, licząc dotychczasowe cztery kadencje, będzie mógł łącznie rządzić 36 lat. "Jeśli człowiek sprawuje władzę 36 lat, to źle we wszystkich aspektach, ponieważ nie potrafi on adekwatnie ocenić sytuacji i właściwie reagować na zmiany w świecie" - tłumaczą działacze opozycji. Zgodnie z postanowieniem prezydenta, poprawki zaczną obowiązywać, gdy zostaną zaakceptowane przez obywateli w ogólnokrajowym plebiscycie. Głosowanie zaplanowano na 22 kwietnia. W ocenie opozycjonistów, plebiscyt nie będzie uczciwy

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 11.03.2020
Godzina emisji: 17.21

IAR/ml

Czytaj także

Trwają prawybory Demokratów. Czy Bernie Sanders pokona Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 17:30
Zgodnie z przewidywaniami we wtorkowych prezydenckich prawyborach Demokratów w New Hampshire zwyciężył senator Bernie Sanders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamy polityczne. Spór miliardera z właścicielem Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:03
– Facebook pozwala nie tylko politykowi, a także jego sztabowi i specjalistom docierać w bardzo dokładny sposób do elektoratu, także tego potencjalnego, czyli ludzi, którzy najchętniej oddaliby głos na prezydenta – mówi Jakub Kapiszewski z działu zagranicznego "Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie kupują broń od USA. "To niejedyny dostawca"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
– Indie realizują politykę równej odległości od wielkich tego świata. Trudno się spodziewać, że teraz większa część dostaw wojskowych będzie płynąć do Indii z USA. Przemysł zbrojeniowy Federacji Rosyjskiej jest tam nadal mocno obecny – mówi w Trójce Krzysztof Renik, były korespondent PR w Indiach.
rozwiń zwiń