Jak koronawirus wpłynie na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:30
– Rosyjska służba zdrowia nie jest może na najwyższym poziomie, ale sami Rosjanie, jeśli chodzi o stany nadzwyczajne, są przygotowani. Maja ludzi i sprzęt, więc jakoś sobie poradzą. Przewidywania są takie, że uda się stłumić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Rosji, że nie przekroczy on linii wydolności systemu ochrony zdrowia –
Audio
  • Wpływ koronawirusa na Rosję (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Przechodnie w maseczkach ochronnych na Placu Czerwonym w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjne
Przechodnie w maseczkach ochronnych na Placu Czerwonym w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/NickolayV

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że ministerstwo zdrowia kontroluje sytuację w kraju, związaną z pandemią koronawirusa i wyraził nadzieję, że "tak będzie również i dalej". Putin mówił o tym podczas wizyty w Sewastopolu na zaanektowanym Krymie.

Rosyjski prezydent pojechał na półwysep w szóstą rocznicę nieuznawanego przez Ukrainę i Zachód referendum z 18 marca 2014 roku. "Chwała Bogu, na razie ogółem u nas wszystko jest pod kontrolą. Mam nadzieję, że tak będzie również dalej" – powiedział na spotkaniu z mieszkańcami.

Wezwał, by nie wierzyć fake newsom na temat koronawirusa i by nie lekceważyć zagrożenia, należy – zaapelował – "odłożyć na bok słynne rosyjskie «jakoś to będzie» i wykazać się maksymalną odpowiedzialnością i dyscypliną".
Putin zapowiedział, że jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, to w Rosji odbędzie się 22 kwietnia br. głosowanie powszechne na temat zmian w konstytucji. Jeśli zaś nie, to głosowanie "trochę się przesunie" – dodał.
Dopuścił możliwość głosowania w domach i wykorzystania "wszelkich nowoczesnych sposobów dozwolonych przez prawo". Nie wykluczył także, że głosowanie odbędzie się "przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i ochrony, tak jak było to Francji" podczas niedawnych wyborów samorządowych. Odbyła się tam jednak tylko pierwsza tura – z powodu pandemii władze Francji przełożyły drugą turę na czerwiec.

W Rosji oficjalny bilans zakażeń koronawirusem wzrósł w środę do 147 osób. W ciągu doby zarejestrowano 33 nowe przypadki, niemal wszystkie – w Moskwie. Nowi pacjenci to osoby, które w ostatnim czasie wyjeżdżały za granicę.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie ujawnił, czy Putin poddał się testowi na koronawirusa. Potwiedził jedynie, że przebadali się wyżsi rangą urzędnicy kremlowskiej administracji, w tym on sam, ale nie ma jeszcze wyników.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Gość: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Rosji)
Data emisji: 18.03.2020
Godzina emisji: 17.22

IAR/ml

Czytaj także

Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Jasina: w Rosji głowa państwa traci poparcie dopiero, gdy upadnie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 17:30
– To, że wniosek o zmiany w konstytucji złożyła pierwsza kobieta w kosmosie, Walentina Tierieszkowa, nie jest przypadkiem. To jest legitymizacja ze strony ważnej postaci historycznej. Jeżeli nie nastąpi nic nadzwyczajnego, Rosjanie zgodzą się na to, by Władimir Putin rządził do 2036 roku – mówi dr Łukasz Jasina z PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA. Prezydencka debata Demokratów pod znakiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:30
– Joe Biden i Bernie Sanders zgadzają się co do niektórych kwestii, na przykład co do tego, że należy krytykować amerykański rząd i Donalda Trumpa za opieszałość, brak kompetencji i za to, że nie ma gotowego planu działania, tylko uzależnia go od liczby zakażeń w danym dniu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia prof. Paweł Laidler, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń