Krew potrzebna od zaraz. Jak radzą sobie stacje krwiodawstwa?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:03
Decyzją centrali Narodowego Funduszu Zdrowia do końca tygodnia zostały ograniczone przyjęcia na zabiegi i operacje planowane. Od 30 marca mają być one zupełnie wstrzymane, aby choć trochę zahamować kryzys związany z brakiem krwi. Do pomocy akcji krwiodawstwa zostali zaangażowani żołnierze, którzy przez ostatnie dni oddali 95 litrów krwi.
Audio
  • Krwiodawstwo w czasach koronowirusa. Jak bezpiecznie oddać krew? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Terenowa akcja poboru krwi zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie
Terenowa akcja poboru krwi zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w LublinieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

 – Oprócz zakażeń koronawirusem mamy szereg innych schorzeń. Przede wszystkim są to pacjenci hematoonkologiczni i onkologiczni, którzy albo są w trakcie chemioterapii, albo są tuż po niej i muszą dostać przetoczenie krwi, aby mogli być leczeni dalej, albo są szykowani do operacji – wylicza dr Edyta Ułasiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Do szpitali każdego dnia trafiają osoby po wypadkach drogowych i innych zdarzeniach losowych, a także po zawałach i udarach.

PAP/Wojtek Jargiło PAP/Wojtek Jargiło

Pracując nad zapewnieniem wszystkim maksymalnego bezpieczeństwa, centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury. – Przy wejściu dla naszych krwiodawców otworzyliśmy specjalną śluzę, w której nasi odpowiednio zabezpieczeni pracownicy dokonują wstępnej weryfikacji pod względem epidemiologicznym. Krwiodawca podlega dezynfekcji, ma mierzoną temperaturę i wypełnia ankietę epidemiologiczną dotyczącą ostatnich 28 dni – mówi rozmówczyni Kuby Witkowskiego. 

Najbardziej deficytowa, z użytkowego punktu widzenia, jest krew grupy 0 mająca ujemne Rh, ponieważ w nagłych przypadkach, w sytuacji braku krwi właściwej grupy, można ją przetoczyć każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. Jest ona jednak jedną z najrzadziej występujących grup krwi – ma ją jedynie 7 proc. Polaków.

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników - wynika z danych Narodowego Centrum Krwi Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników - wynika z danych Narodowego Centrum Krwi.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
  Kuba Strzyczkowski
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 23.03.2020
Godzina emisji: 16.42

gs/kr

Czytaj także

Nowe rozwiązanie Ministerstwa Cyfryzacji. Polska aplikacja sprawdzi, czy pacjent przestrzega zasad kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 07:25
Już ponad tysiąc osób korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa". Bezpłatną aplikację, ułatwiającą życie osobom poddanym kwarantannie i sprawdzającą, czy pacjent nie opuszcza domu, uruchomiło w Polsce Ministerstwo Cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus we Włoszech. Przed jakimi dylematami stoją tamtejsi lekarze?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:24
24 lutego zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł w szpitalu w Lovere po tym, jak zrezygnował z respiratora, by podłączyć do niego kogoś młodszego – historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzą sobie sportowcy w obliczu pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
W wyniku pandemii koronawirusa odwoływane są kolejne wydarzenia sportowe. Kibice na pewien czas musza odpocząć od swoich ulubionych dyscyplin, jednak sportowcy na przerwę w treningach pozwolić sobie nie mogą. W jaki sposób podtrzymać formę w takiej sytuacji?
rozwiń zwiń