Koronawirus we Włoszech. Przed jakimi dylematami stoją tamtejsi lekarze?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:24
24 lutego zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł w szpitalu w Lovere po tym, jak zrezygnował z respiratora, by podłączyć do niego kogoś młodszego – historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".
Audio
  • Koronawirus a etyka lekarska. Rozmowa z ks. Piotrem Morcińcem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Marzec 2020 r. Specjalnie wyposażona stacja na terenie szpitala we Florencji
Marzec 2020 r. Specjalnie wyposażona stacja na terenie szpitala we FlorencjiFoto: shutterstock.com/Elena.Katkova

Ksiądz Berardelli pochodził z miejscowości Casnigo koło Bergamo, czyli epicentrum epidemii we Włoszech. Od jakiegoś czasu miał kłopoty ze zdrowiem. Właśnie z tego powodu pojawiły się u niego po zakażeniu koronawirusem poważne komplikacje, wymagające podłączenia go do respiratora.

We Włoszech w ostatnich tygodniach zmarło co najmniej 30 księży zakażonych koronawirusem. 16 z nich należało do diecezji Bergamo. 

Obecnie na leczeniu przebywa 54 tys. osób. Połowa przechodzi chorobę lekko we własnych domach. Reszta przebywa w szpitalach, z czego niemal 3400 osób jest na oddziałach intensywnej terapii. W dniu 24 marca za wyleczone uznano blisko 900 osób. W sumie od początku epidemii z choroby wyleczyło się ponad 8 tysięcy osób. Z powodu braku sprzętu medycznego we włoskich szpitalach lekarze nie mogą pomóc wszystkim zakażonym pacjentom. 

– Jestem przerażony sformułowaniami, że lekarze wybierają, kogo chcą leczyć. Jeżeli ktoś formułuje to w ten sposób, kompletnie nie rozumie tego, czym jest praca lekarza. Do tego nie można się przygotować, ponieważ nikt normalnie funkcjonujący nie odmawia pomocy człowiekowi w skrajnej potrzebie, a tu mamy taką sytuację. Trzeba kierować się kryteriami medycznymi. Jeżeli mamy pacjenta gorzej rokującego i lepiej rokującego, staramy się pomagać temu drugiemu, żeby chociaż jego uratować – komentuje bioetyk, profesor nauk teologicznych oraz specjalista w zakresie teologii moralnej ks. Piotr Morciniec.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Gość: ks. Piotr Morciniec (bioetyk, profesor nauk teologicznych, specjalista w zakresie teologii moralnej)
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 17.13

IAR/kr

Czytaj także

Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA. Prezydencka debata Demokratów pod znakiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:30
– Joe Biden i Bernie Sanders zgadzają się co do niektórych kwestii, na przykład co do tego, że należy krytykować amerykański rząd i Donalda Trumpa za opieszałość, brak kompetencji i za to, że nie ma gotowego planu działania, tylko uzależnia go od liczby zakażeń w danym dniu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia prof. Paweł Laidler, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus wpłynie na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:30
– Rosyjska służba zdrowia nie jest może na najwyższym poziomie, ale sami Rosjanie, jeśli chodzi o stany nadzwyczajne, są przygotowani. Maja ludzi i sprzęt, więc jakoś sobie poradzą. Przewidywania są takie, że uda się stłumić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Rosji, że nie przekroczy on linii wydolności systemu ochrony zdrowia –
rozwiń zwiń