Kiedy, z kim i po co możemy wyjść z domu? Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 16:00
Od północy 25 marca obowiązują nowe przepisy poruszania się i gromadzenia się. Z domu możemy wychodzić tylko w uzasadnianych przypadkach. 
Audio
  • Nowe obostrzenia ograniczające przemieszczanie się – co dokładnie oznaczają? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Nałożone ograniczenia zakładają, że możemy wychodzić do pracy, lekarza lub do sklepu, obok siebie mogą iść maksymalnie dwie osoby (nie dotyczy to rodzin), a w komunikacji miejskiej może być tylu pasażerów, ilu zajmie maksymalnie połowę miejsc siedzących. Co jednak z sytuacjami takimi jak wyjście na pocztę? 

– Możemy odebrać przesyłkę czy list polecony. Placówki pocztowe są czynne. Skróciliśmy godziny pracy ze względu na zwiększoną absencję pracowników. Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku przez sześć godzin dziennie, między godziną 8 a 14 lub między godziną 14 a 20. Część placówek jest czynna również z soboty. Placówki, które były całodobowe, w tej chwili są czynne od godziny 8 do godziny 20 – uspokaja rzeczniczka Poczty Polskiej Joanna Siwek.

Według nowych rozporządzeń możemy także dokonać przeglądu technicznego samochodu w warsztacie i odbywać dłuższe podróże samochodem (w których, tak jak w przypadku pieszego poruszania się, mogą uczestniczyć maksymalnie dwie niespokrewnione osoby). 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 15.50

kr

Czytaj także

"Nie pozwolę ci się zamknąć". Krajowa Izba Gospodarcza dla małego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 06:47
Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa w pierwszej kolejności uderzył w rolników, fryzjerów, monterów, właścicieli sklepów i innych małych przedsiębiorców, którym grozi redukcja etatów i zamknięcie zakładów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzą sobie sportowcy w obliczu pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
W wyniku pandemii koronawirusa odwoływane są kolejne wydarzenia sportowe. Kibice na pewien czas musza odpocząć od swoich ulubionych dyscyplin, jednak sportowcy na przerwę w treningach pozwolić sobie nie mogą. W jaki sposób podtrzymać formę w takiej sytuacji?
rozwiń zwiń