Koronawirus a Bliski Wchód

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 17:24
– Iran bardzo potrzebuje pomocy. Jest w czołówce państw dotkniętych koronawirusem. To nie jest tylko kwestia sprzętu medycznego, ale i ogólnego spadku poziomu życia – mówi dziennikarz Witold Repetowicz.
Audio
  • Trudna sytuacja na Bliskim Wschodzie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nayem Uddin

W ciągu ostatniej doby w Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o 124, od początku epidemii na Covid-19 zmarło już 3136 osób – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich 50 468.

O ile mieszkańcy bogatszego północnego Teheranu mogą sobie pozwolić na to, żeby zamknąć się w domach na kwarantannie, to na południu tego miasta jest to niemożliwe. Ci ludzie zaczną, po prostu, umierać z głodu. To nie tylko kwestia sprzętu medycznego, ale i zapewnienia podstawowych środków do życia dla ludzi zamkniętych w kwarantannach – wyjaśnia Witold Repetowicz.

Rzecznik ministerstwa Kijanusz Dżahanpur dodał, że 3956 chorych jest w stanie krytycznym, a 16 711 pacjentów uznano za wyleczonych.

Syria zanotowała pierwszą ofiarę śmiertelną koronawirusa. Oficjalne dane mówią, że w zniszczonym wojną domową kraju jest pięć przypadków zakażenia, ale organizacje pozarządowe twierdzą, że prawdziwa liczba ofiar i zainfekowanych jest ukrywana. Mnożą się też obawy o los syryjskich uchodźców, którzy mieszkają w prowizorycznych obozowiskach na północy kraju.

W prowincji Idlib, gdzie wciąż toczą się ciężkie walki, z domów w ostatnich miesiącach uciekło milion osób. Większość z nich jest teraz stłoczona w obozowiskach przy granicy z Turcją. ONZ deklaruje, że będzie chciała kupić jak największą liczbę testów na koronawirusa.

Iran pozostaje największym ogniskiem pandemii koronawirusa na Bliskim Wschodzie. Według zestawień agencji Reutera na świecie zakażonych jest już ponad 930 tys. osób, a prawie 47 tys. zmarło.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Witold Repetowicz (prawnik, dziennikarz prasowy i telewizyjny, reporter wojenny, autor filmów dokumentalnych i reportaży, naukowiec zajmujący się geopolityką oraz analityk specjalizujący się głównie w tematyce bliskowschodniej)
Data emisji: 1.04.2020
Godzina emisji: 17.23

IAR/ml

Czytaj także

Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA. Prezydencka debata Demokratów pod znakiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:30
– Joe Biden i Bernie Sanders zgadzają się co do niektórych kwestii, na przykład co do tego, że należy krytykować amerykański rząd i Donalda Trumpa za opieszałość, brak kompetencji i za to, że nie ma gotowego planu działania, tylko uzależnia go od liczby zakażeń w danym dniu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia prof. Paweł Laidler, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus wpłynie na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:30
– Rosyjska służba zdrowia nie jest może na najwyższym poziomie, ale sami Rosjanie, jeśli chodzi o stany nadzwyczajne, są przygotowani. Maja ludzi i sprzęt, więc jakoś sobie poradzą. Przewidywania są takie, że uda się stłumić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Rosji, że nie przekroczy on linii wydolności systemu ochrony zdrowia –
rozwiń zwiń