Jak pandemia zmieniła niemiecką scenę polityczną?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 17:24
Niemiecka polityka reaguje na epidemię koronawirusa: wysokie notowania CDU/CSU – do niedawna borykającymi się z dużymi problemami. Spadają natomiast slupki AfD. 
Audio
  • Co jest przyczyną skoku poparcia dla rządu Angeli Merkel? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: shutterstock.com/360b

Angela Merkel staje się na powrót Kanclerz w pełni władzy i pojawiają się już nieśmiałe komentarze by może jednak nie opuszczała w tym roku polityki niemieckiej. 

– Zaskakujące, jak wielki jest skok poparcia dla Angeli Merkel, jej rządu i partii. W tej chwili mamy sytuację, w której jest CDU, a potem długo, długo nic. Wydawało się, że będzie rosło poparcie nie tylko AfD, ale przede wszystkim dla Zielonych. Wydawało się wręcz, że przy następnych wyborach, ta antyestablishmentowa będzie miała swojego kanclerza. To wydawało się prawdopodobne, notowania rosły. Tymczasem, wszystkie mniejsze partie tracą, a CDU/CSU znacząco zyskują. Sama Angela Merkel nie spodziewała się takiego poparcia. Wszystko wskazywało, że ledwie miesiące dzielą nas od pożegnania wielkiej kanclerz. Tak nie jest, również dlatego, że niespecjalnie da się dokonać jakiegoś wyboru wewnątrz CDU/CSU – analizuje dziennikarz Jerzy Haszczyński.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, od 2000 szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 6.04.2020
Godzina emisji: 17.21

ml

Czytaj także

Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA. Prezydencka debata Demokratów pod znakiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:30
– Joe Biden i Bernie Sanders zgadzają się co do niektórych kwestii, na przykład co do tego, że należy krytykować amerykański rząd i Donalda Trumpa za opieszałość, brak kompetencji i za to, że nie ma gotowego planu działania, tylko uzależnia go od liczby zakażeń w danym dniu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia prof. Paweł Laidler, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus wpłynie na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:30
– Rosyjska służba zdrowia nie jest może na najwyższym poziomie, ale sami Rosjanie, jeśli chodzi o stany nadzwyczajne, są przygotowani. Maja ludzi i sprzęt, więc jakoś sobie poradzą. Przewidywania są takie, że uda się stłumić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Rosji, że nie przekroczy on linii wydolności systemu ochrony zdrowia –
rozwiń zwiń