Pakiet stymulacyjny dla gospodarki USA. Kto skorzysta z 2 bilionów dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 17:24
W Stanach Zjednoczonych już ok. 396 tys. osób jest zakażonych koronawirusem, a ok 12. tys. zmarło. By ratować Amerykanów, właścicieli małych i dużych biznesów oraz pracowników służby zdrowia, Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet stymulacyjny warty ponad 2 biliony dolarów.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Viacheslav Lopatin

Agencja Bloomberga podała, że według spikerki Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi w nowym pakiecie powinny znaleźć dodatkowe bezpośrednie transfery pieniężne dla osób fizycznych, przedłużenie okresu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, więcej środków na bony żywnościowe i więcej funduszy na Plan Ochrony Płac, który zapewnia pożyczki dla małych firm.

Rezerwa Federalna USA zapowiedziała, że stworzy program, który pomoże przyspieszyć przepływ funduszy do małych firm z programu kredytowego w ramach pakietu stymulacyjnego. Ponadto Fed uruchomi program, który zapewni bankom terminowe finansowanie pożyczek udzielonych w ramach programu kredytowego dla małych firm w ramach pakietu stymulacyjnego.

Prezydent Donald Trump zapowiadając swój podpis pod pakietem w jednym z Tweetów, nazwał dokument "ustawą o ratowaniu naszych pracowników". Podczas jednej z konferencji prasowych mówił – Ten podpis to wspaniała informacja dla pracowników, ich rodzin i, szczerze mówiąc, dla firm, które świetnie sobie radziły w ciągu ostatnich lat, a miesiąc temu znalazł się w sytuacji, której się nie spodziewał, ponieważ pojawił się ukryty wróg – wirus.

Kto skorzysta z pomocy państwa? Jak kształtuje się popularność prezydenta Trumpa w dobie koronakryzysu? Na te pytania odpowiedział Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Pierwsze środki już powinny być w drodze. Przeszkodą jest to, że znaczna liczba Amerykanów nie posiada konta bankowego. Kwota w wysokości 600 dolarów tygodniowo przez cztery miesiące ma trafiać do najuboższych Amerykanów, a dodatkowo przewidziano też środki dla osób, które są bezrobotne lub stracą pracę w wyniku recesji. Duże korporacje dostają nisko oprocentowane pożyczki na 500 miliardów dolarów – wyjaśnia ekspert. – To, czy pakiet pomoże Trumpowi zyskać więcej zaufania wśród Amerykanów, to się dopiero okaże. Na pewno pomaga Trumpowi utrzymać argument o silnej gospodarce – dodaje.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Mateusz Piotrowski (ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 7.04.2020
Godzina emisji: 17.24

IAR/kr

Czytaj także

Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA. Prezydencka debata Demokratów pod znakiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:30
– Joe Biden i Bernie Sanders zgadzają się co do niektórych kwestii, na przykład co do tego, że należy krytykować amerykański rząd i Donalda Trumpa za opieszałość, brak kompetencji i za to, że nie ma gotowego planu działania, tylko uzależnia go od liczby zakażeń w danym dniu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia prof. Paweł Laidler, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus wpłynie na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:30
– Rosyjska służba zdrowia nie jest może na najwyższym poziomie, ale sami Rosjanie, jeśli chodzi o stany nadzwyczajne, są przygotowani. Maja ludzi i sprzęt, więc jakoś sobie poradzą. Przewidywania są takie, że uda się stłumić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Rosji, że nie przekroczy on linii wydolności systemu ochrony zdrowia –
rozwiń zwiń