"Widzimy, które mechanizmy są potrzebne". Wiceminister rozwoju o tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:50
- 1 kwietnia uruchomiliśmy specjalny portal i dzięki niemu widzimy w jednym miejscu, które z proponowanych mechanizmów tarczy antykryzysowej cieszą się największą popularnością - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Audio
  • Krzysztof Mazur o tarczy antykryzysowej: w rozszerzeniu zaproponowano zwolnienie ze składek dla tych firm, które zatrudniają do 49 osób (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Krzysztof Mazur
Krzysztof MazurFoto: www.gov.pl
prem-1200.jpg
Premier: chcemy chronić miejsca pracy, 100 mld zł trafi do firm

Przepisy uzupełniające tarczę antykryzysową to kolejne 11 miliardów złotych na pomoc pracownikom i firmom dotkniętym epidemią. Rządowy projekt wprowadza m.in. mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych. Rada Ministrów proponuje też wydłużenie tak zwanego postojowego do 3 miesięcy dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych.

Wiceminister rozwoju, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, zaznaczył, że "w rozszerzeniu zaproponowano zwolnienie ze składek dla tych firm, które zatrudniają do 49 osób". - Na ten moment proponujemy, żeby to było 50 proc. Zachowamy się tak samo jak w przypadku mikrofirm - a więc jest obecne kryterium spadku obrotów, czyli 15 proc. w skali dwóch miesięcy lub 25 proc. w skali jednego miesiąca - tłumaczył.

"W sumie złożono już ponad 400 tys. wniosków"

mid-20408151 (1).jpg
Szef NBP: nigdy nie było przeznaczonych tak ogromnych środków na pomoc

- Rozszerzamy tę pomoc na trzy miesiące. Ta ustawa dała taką możliwość. Te decyzje biorą się z tego, że 1 kwietnia uruchomiliśmy specjalny portal i dzięki niemu widzimy w jednym miejscu, które z proponowanych mechanizmów cieszą się największą popularnością. W sumie złożono już ponad 400 tys. wniosków i zdecydowana większość - 300 tys. - to są wnioski o anulowanie ZUS-u na trzy miesiące. Stąd ta propozycja, by rozszerzyć to rozwiązanie na firmy zatrudniające do 49 osób - podkreślił.

- Druga bardzo ważna pula to 60 tys. osób samozatrudnionych. Widzimy więc, że ten instrument jest dziś szczególnie potrzebny, więc te 2 080 zł rozszerzamy na dwa miesiące - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Krzysztof Mazur (wiceminister rozwoju)
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 16.46

pb

Czytaj także

100 mld zł na ochronę miejsc pracy. Szczegóły nowego programu rządu dla firm

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:30
- Chcę zrobić wszystko, aby zmniejszyć wzrost bezrobocia, bo to jest największa tragedia dla ludzi (…). Nie wiemy, jak długo potrwa epidemia, musimy podtrzymywać społeczną izolację, ale nie możemy zatrzymać gospodarki tak, jak to się dzisiaj dzieje. Musimy w nowym rygorze sanitarnym pozwolić firmom pracować - powiedział premier Mateusz Morawiecki, prezentując w środę nowy program pomocy dla firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: bez sprawnej gospodarki nie będzie środków na leczenie chorych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:47
- Nie możemy zajmować się tylko leczeniem chorych. Trzeba myśleć też o gospodarce. Bez niej nie będzie pieniędzy na leczenie. Rządowy program wsparcia dla firm jest bardzo trafny. Zapewni polskiej gospodarce szanse w wyścigu, kiedy pandemia będzie opanowana - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef MON. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm za rozszerzeniem tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 01:10
Sejm przyjął drugą tarczę antykryzysową, czyli pakiet nowych rządowych rozwiązań, które mają łagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń