Jak chrześcijanie na Bliskim Wschodzie rozpoczynają obchody Triduum Paschalnego?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:24
Maronici – zamieszkujący tereny Libanu i Syrii chrześcijanie – przygotowują się do Świąt Wielkiej Nocy. Jak w czasie epidemii wyglądają ich obchody i ceremonie liturgiczne?
Audio
  • Jak przygotowują się do Świąt Wielkiej Nocy libańscy maronici? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Maroniccy duchowni
Maroniccy duchowniFoto: Shutterstock.com/AM113

Po raz pierwszy od setek lat, libańscy chrześcijanie nie uczestniczyli w tradycyjnych procesjach z okazji Niedzieli Palmowej. – Niemal cały Liban partycypował we mszy świętej nadawanej z patriarchatu maronickiego w Bkerke, gdzie patriarcha dodawał nam wszystkim otuchy, że to zło zostanie pokonane modlitwą i postem. Ludzie urządzali procesje palmowe w swoich pokojach, na balkonach. W Wielką Niedzielę będziemy uczestniczyć w ten sam spokój. Czekamy nie tylko na zmartwychwstanie Chrystusa, ale i na nasze zmartwychwstanie – to z pandemii koronawirusa – mówi mieszkający w Libanie duchowny maronicki Kazimierz Gajowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Kazimierz Gajowy (duchowny maronicki, prezes Fundacji Fenicja)
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 17.25

ml

Czytaj także

Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA. Prezydencka debata Demokratów pod znakiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:30
– Joe Biden i Bernie Sanders zgadzają się co do niektórych kwestii, na przykład co do tego, że należy krytykować amerykański rząd i Donalda Trumpa za opieszałość, brak kompetencji i za to, że nie ma gotowego planu działania, tylko uzależnia go od liczby zakażeń w danym dniu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia prof. Paweł Laidler, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus wpłynie na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:30
– Rosyjska służba zdrowia nie jest może na najwyższym poziomie, ale sami Rosjanie, jeśli chodzi o stany nadzwyczajne, są przygotowani. Maja ludzi i sprzęt, więc jakoś sobie poradzą. Przewidywania są takie, że uda się stłumić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Rosji, że nie przekroczy on linii wydolności systemu ochrony zdrowia –
rozwiń zwiń