Triduum Paschalne na Bliskim Wschodzie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:30
Pod koniec marca drzwi Bazyliki Grobu Pańskiego, czczonej w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, zostały zamknięte. Ostatni raz świątynia musiała zostać zamknięta w 1349 roku, w obawie przed epidemią dżumy, która zebrała krwawe żniwo na całym świecie.
Audio
  • Święte miejsca Jerozolimy w cieniu pandemii (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Bazylika Grobu Pańskiego w JerozolimieFoto: shutterstock.com/Sean Pavone

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa władze Izraela zamknęły to i wszystkie inne miejsca kultu religijnego – chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie. Ponadto, poinstruowały wszystkie synagogi, by zamknęły budynki i odmawiały modlitwy na zewnątrz, przy uczestnictwie nie więcej niż 10 osób jednocześnie. Pod Ścianą Płaczu pouczano wiernych, by powstrzymywali się od odprawiania zbiorowych modlitw i całowania kamieni starożytnego muru, który jest prawdopodobnie jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej. Muzułmańscy urzędnicy zawiesili również wszystkie modlitwy w pobliskim meczecie al-Aksa. Zabraknie więc i Mszy Krzyżma Świętego połączonej z Mszą Wieczerzy Pańskiej. Jak było rok temu?

– Była piękna msza z piękną procesją. Mimo że mam do Jerozolimy kawał drogi, wstawałem o czwartej rano, by dojechać na poranną mszę i być ze wszystkimi księżmi. Po mszy wychodziliśmy do Ogrodu Oliwnego, gdzie każdy pod swoim drzewem oliwny spędzał godzinę na rozmyślaniach i modlitwie. Teraz tego nie będzie – wspominał Piotr Żelazko, proboszcz parafii pw. św. Abrahama w Beer Szewie.

Zazwyczaj tłumy pielgrzymów i turystów przybywają do miasta, którego ulice są teraz praktycznie opustoszałe – zauważyła agencja Reutera.

W Izraelu liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 9 755. W wyniku infekcji zmarło 79 pacjentów.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor materiału reporterskiego: Michał Żakowski
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 15.23

IAR/kr

Czytaj także

Superwtorek w USA. Joe Biden wygrał prawybory Demokratów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:30
W nocy z 3 na 4 marca Amerykanie zakończyli głosowanie w superwtorku, czyli prawyborach prezydenckich w kilkunastu stanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA. Prezydencka debata Demokratów pod znakiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:30
– Joe Biden i Bernie Sanders zgadzają się co do niektórych kwestii, na przykład co do tego, że należy krytykować amerykański rząd i Donalda Trumpa za opieszałość, brak kompetencji i za to, że nie ma gotowego planu działania, tylko uzależnia go od liczby zakażeń w danym dniu – mówi w Programie 3 Polskiego Radia prof. Paweł Laidler, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chrześcijanie na Bliskim Wschodzie rozpoczynają obchody Triduum Paschalnego?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:24
Maronici – zamieszkujący tereny Libanu i Syrii chrześcijanie – przygotowują się do Świąt Wielkiej Nocy. Jak w czasie epidemii wyglądają ich obchody i ceremonie liturgiczne?
rozwiń zwiń