Ile miast, tyle sposobów. Jak wygląda odkażanie miast w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 16:45
– Nie wyobrażam sobie bardziej skutecznego sposobu. Efektywność tego urządzenia jest imponująca – zachwala prezes Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli Tomasz Gunia stosowaną w tym mieście metodę dezynfekcji przestrzeni publicznej. Tam do rozpylania środka wirusobójczego służy... armatka do produkcji sztucznego śniegu. 
Audio
  • Dezynfekcja przestrzeni publicznej w polskich miastach – czy jest skuteczna? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SC Image

Jak się okazuje, metod na dezynfekcję ulic i innych często uczęszczanych miejsc jest sporo. Kolejną z nich jest ozonowanie. – Ozonowanie jest metodą, gdzie podajemy aktywną postać tlenu wydzielającą tlen atomowy, który jest zabójcą dla bakterii, wirusów i grzybów – wyjaśnia dr n. farm. Leszek Borkowski ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Miejscami, w których rekomenduje się zastosowanie środków dezynfekujących w pierwszej kolejności, są przystanki autobusowe, obszary wokół szpitali i zakładów pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie. W trakcie oczyszczania jest także Lublin, który poszedł o krok dalej. Odkażaniu są poddane 52 najczęściej uczęszczane ulice w mieście.

– Dezynfekcję elementów wyposażenia ulic przeprowadzamy przy użyciu środków do powierzchniowego odkażania. Dezynfekujemy elementy, z którymi bezpośredni kontakt mogą mieć piesi, czyli poręcze przy schodach, bariery na kładkach dla pieszych i wiaduktach, przejścia podziemne – opisuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie. 

Czy to bezpieczne?

Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania z pewnością skutecznie dezaktywują wirusa, ale czy są bezpieczne dla naszych dróg oddechowych? – Tlen atomowy bardzo szybko łączy się z tlenem cząsteczkowym, który mamy w powietrzu, więc zagrożenia nie ma – odpowiada dr n. farm. Leszek Borkowski. Ponadto odkażanie środkami takimi jak podchlorynu sodu, etanol czy izopropanol odbywa się w godzinach nocnych, kiedy przechodniów jest jeszcze mniej niż zazwyczaj w trakcie kwarantanny.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 14.04.2020
Godzina emisji: 16.38

kr

Czytaj także

Nie tylko ludzie potrzebują pomocy. Działalność schronisk dla zwierząt w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:21
– Mamy 40 bezdomnych psów, koty, 60 bocianów, dziewięć saren, trzy lisy, ptaki drapieżne, sowy, kruki. Wszystkie są na naszym utrzymaniu i codziennie muszą być nakarmione, oporządzone i leczone – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" w Przemyślu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie dla medyka. Bezcenna pomoc pracownikom służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 15:20
W sieci pojawiają się ogłoszenia o bezkosztowym wynajmie dla pracowników służby zdrowia, którzy szukają mieszkania na czas kwarantanny lub ze względów bezpieczeństwa nie wracają do rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:27
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.
rozwiń zwiń