Rękawiczki i maseczki na wagę złota. Jak rozwiązać problem nieuczciwych sprzedawców?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 15:20
Maseczka, która wcześniej kosztowała 64 grosze, teraz jest oferowana w cenie nawet 8 złotych. Paczka rękawiczek jednorazowych jeszcze dwa tygodnie temu warta 15 złotych, dziś jest pięć razy droższa. Epidemia koronawirusa to dla nieuczciwych sprzedawców czas żniw. 
Audio
  • Drastyczne podwyżki cen maseczek i rękawiczek – co może z tym zrobić konsument? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Emukuf

Niewykluczone, że koszty te poszybują jeszcze wyżej, zwłaszcza że z dniem 16 kwietnia w życie wchodzi obowiązek noszenia maseczki w miejscach publicznych. Czym jeszcze, oprócz ludzkiej zachłanności, tłumaczyć to cenowe szaleństwo? – Polski rynek był zamknięty. Nie było dostępu do środków, a następnie ceny poszły w górę, przez co nie mogliśmy pozwolić sobie na zakup na naszym rynku. Musieliśmy sięgnąć za granicę, aż do Chin, gdzie mogliśmy kupić potrzebny sprzęt za racjonalne pieniądze – wyjaśnia Rafał Hołubicki z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jak podkreśla rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno, wzrost cen nie dotyczy tylko maseczek i rękawiczek jednorazowych. – Wzrost jest horrendalny i niczym nieuzasadniony. Podrożały woda utleniona, płyny do odkażania ran, termometry bezrtęciowe – wylicza.

Wysokie kary dla chciwych sprzedawców

Problemem zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do UOKiK-u wpłynęło 1500 skarg w sprawie spekulacji cenowych. Urząd nie może bezpośrednio ukarać sprzedawcy za zawyżanie cen, jednak kontrolerzy mają możliwość sprawdzenia ich praktyk. Kara może wynieść nawet do 40 tys. złotych.

O nieuczciwych sprzedawcach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów można informować za pośrednictwem strony internetowej lub pisząc wiadomość na adres monitoring@uokik.gov.pl

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autorka materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 1.04.2020
Godzina emisji: 15.14

kr

Czytaj także

Nie tylko ludzie potrzebują pomocy. Działalność schronisk dla zwierząt w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:21
– Mamy 40 bezdomnych psów, koty, 60 bocianów, dziewięć saren, trzy lisy, ptaki drapieżne, sowy, kruki. Wszystkie są na naszym utrzymaniu i codziennie muszą być nakarmione, oporządzone i leczone – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" w Przemyślu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie dla medyka. Bezcenna pomoc pracownikom służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 15:20
W sieci pojawiają się ogłoszenia o bezkosztowym wynajmie dla pracowników służby zdrowia, którzy szukają mieszkania na czas kwarantanny lub ze względów bezpieczeństwa nie wracają do rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki ochronne – którą wybrać i jak używać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:27
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze do niedawna zalecała, żeby w miejscach publicznych maseczki nosiły tylko osoby mające objawy infekcji dróg oddechowych albo opiekujące się chorymi, jednak jest coraz bliżej zmiany stanowiska. Zanim w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, warto dowiedzieć się, który rodzaj wybrać i jak się z nimi obchodzić.
rozwiń zwiń