"Ogromne wyzwanie". Michał Kurtyka o sytuacji klimatycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:00
– Ciepła zima, suchy styczeń i brak pokrywy śnieżnej to wyzwania, przez które susza i brak wody są przejawem zmian klimatycznych w naszym kraju. Mamy wyjątkową sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
Audio
  • Michał Kurtyka o obecnej sytuacji klimatycznej w kraju (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: PR

 Robimy sporo. Jednym z pierwszych działań, które podjąłem, była refleksja nad konsekwencjami zmian klimatycznych. Wlicza się w to kwestia ocieplenia w miastach i kwestie urbanistyczne, planowania urbanistyki miasta. Funkcjonowanie miast należy przemyśleć tak, by znalazło się tam więcej "błękitno-zielonej" infrastruktury, a więc oczek wodnych i zieleni, by zatrzymywać tam więcej wody  zaznaczył gość Trójki.

wyschnięta rzeka 1200 pap.jpg
"Roszczenia będą zrealizowane". Prezydent zapewnił, że rolnicy dostaną odszkodowania za suszę

 Musimy retencjonować więcej wody by, zamiast odparowywać, pozostawała w systemie. Musimy też systemowo, jako rząd, podejmować działania. To wyzwanie, z którym wszyscy musimy się zmierzyć  dodał. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Marek Gróbarczyk: musimy wprowadzić maksymalną ilość wody na obszary upraw rolnych

 Dziś priorytetem jest walka o zdrowie i życie Polaków w czasie pandemii, ale widać już wyłaniające się pytania, jak z tego kryzysu wyjść i jakie skoordynowane działania możemy podjąć w tym celu. Premier zaapelował do partnerów europejskich o ambitny budżet. Trzeba dobrze zastanowić się też, na co przeznaczymy te pieniądze  podsumował Michał Kurtyka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki  popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 16.44

pkr

Czytaj także

Michał Woś: najcenniejsze przyrodniczo enklawy Biebrzańskiego Parku zostały zabezpieczone

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 08:32
– Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym od środy jest opanowany. Będziemy zmierzać do jego ugaszenia, ale na razie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy to się stanie dziś, jutro, pojutrze czy za tydzień – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Woś, minister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Szymański: Europa musi znaleźć kompromis ws. budżetu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 08:36
– Dziś w Unii Europejskiej nic nie jest rutynowe. Działamy nie tylko w warunkach pandemii, ale i poważnego sporu wewnętrznego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. europejskich Konrad Szymański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: widać, jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:27
- Dla mnie istotne jest to, żeby był duży budżet rolny, widać jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa. Rolnictwo jest po prostu potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń