Szczepionka na koronawirusa? "Droga do sukcesu nie jest bliska"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 15:35
– W przypadku koronawirusa jedynym skutecznym rozwiązaniem, które zapewni nam bezpieczeństwo, jest szczepionka – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog.
Audio
  • Prof. Krzysztof Pyrć o pracach nad lekami i szczepionką przeciw koronawirusowi (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Trwają badania nad szczepionką przeciw koronawirusowi
Trwają badania nad szczepionką przeciw koronawirusowiFoto: PhotobyTawat/ Shutterstock

Pierwsze w Europie testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Wstrzyknięto ją dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania. Jak wyjaśnia BBC, połowa z nich otrzyma szczepionkę przeciw Covid-19, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie przed koronawirusem. Badani nie będą wiedzieć, którą ze szczepionek otrzymają. Szczepionka została opracowana w mniej niż trzy miesiące na Uniwersytecie w Oxfordzie. Stworzona jest na podstawie osłabionej wersji zwykłego wirusa przeziębienia (znanego jako adenowirusy) od szympansów, który został zmodyfikowany tak, że nie może rozwijać się u ludzi.

Naukowcy z Oxfordu mają nadzieję, że do września będzie gotowy milion dawek, a następnie, jeśli szczepionka okaże się skuteczna, będzie możliwe radykalne zwiększenie produkcji. Równolegle badania prowadzi zespół z Imperial College London, który ma nadzieję, że testy na ludziach swojej szczepionki rozpocznie w czerwcu. Oba zespoły naukowców otrzymały na badania po 20 mln funtów z budżetu.

 Jeśli szczepionka będzie działać, to i tak droga do sukcesu nie jest bliska. Zgodnie z moją obecną wiedzą, nie będzie gotowa w czerwcu czy lipcu, jest jednak światełko w tunelu, że może uda się to zrobić w dającej się przewidzieć przyszłości, jednak nie wiemy, czy będzie działać  stwierdził prof. Krzysztof Pyrć.

Gość Trójki mówił również o pracach zespołu, w których bierze udział, nad substancją skutecznie hamującą rozwój zakażenia.  Idziemy mocno do przodu, wyszliśmy już z fazy prac laboratoryjnych, będziemy wchodzić w fazę badań przedklinicznych. Szukamy sposobu, by sprawdzić bezpieczeństwo tej substancji  zaznaczył rozmówca Kuby Strzyczkowskiego. 

Prof. Krzysztof Pyrć mówił również o mutowaniu wirusa.  Będzie się zmieniał, ale to nie oznacza, że zaatakuje nas coś gorszego. Nie ma przesłanek, by mówić, że stanie się bardziej lub mniej zjadliwy  podkreślił ekspert.

Czy druga fala zakażeń możliwa jest nie jesienią, a już latem? Czy naukowcy na świecie wymieniają się doświadczeniami i informacjami ws. koronawirusa, czy pracują w zamkniętych zespołach? Czy w przyszłości wirusy będą dla nas zagrożeniem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: prof. Krzysztof Pyrć (wirusolog, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 15.23

PAP/mk