Rolnicy walczą z suszą metodą sprzed 200 lat. Czy sprawdzi się ona dziś?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rolnicy walczą z suszą metodą sprzed 200 lat. Czy sprawdzi się ona dziś?
Rolnictwo ekologiczne to rosnąca gałąź produkcji rolnej w UE.Foto: shutterstock.com/T.W. van Urk

Susza jest faktem, a specjaliści łamią sobie głowy nad sposobami zatrzymania wody w glebie. Rolnicy z kilku wsi koło Grodziska Wielkopolskiego wykorzystali sposób znany jeszcze z XIX wieku, a polega on na zasadzeniu drzew wzdłuż rowów i pól.

Posłuchaj

XIX-wieczna metoda skuteczna w walce z suszą? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Twórcą tej metody był Dezydery Chłapowski herbu Dryja (1788 - 1879). Generał, działacz gospodarczy oraz prekursor pracy organicznej posiadał swój majątek we wsi Turew. 

– Rozpoczął on działania, które dziś nazwalibyśmy inżynierią krajobrazową. Zaczął on przekształcać wylesiony i monotonny krajobraz rolniczy, tworząc, poprzez zadrzewianie śródpolne, całkiem nową jakość krajobrazową. W zamierzeniu Chłapowskiego miały one być przede wszystkim barierą postanowioną hulającym swobodnie wiatrom – mówi prof. Jerzy Karg, niegdyś pracujący dla Stacji Badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi.

Pałac Chłapowskich w Turwi, gdzie obecnie mieści się Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (foto: polska-org.pl) Pałac Chłapowskich w Turwi, gdzie obecnie mieści się Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (foto: polska-org.pl)

Sadzenie drzew a retencja wody. Jak to działa?

W jaki sposób zadrzewianie odpowiednich miejsc wokół pól uprawnych wpływa na retencję wody? Wytłumaczył to nam prof. Krzysztof Kujawa – Jeżeli w Polsce przeważają np. wiatry zachodnie, w przypadku, gdy przeprowadzi się zadrzewienie śródpolne na linii północ-południe, drzewa stanowią naturalną barierę przeciwwietrzną. Prędkość wiatru się zmniejsza, w związku z czym osiągamy pewne korzystne cele – zmniejsza się parowanie gleby, czyli zwiększa się retencja wody w glebie. Im więcej jest w glebie wody, tym mniej jest ona podatna na utratę warstwy próchniczej – wyjaśnia.  – W czasie ubiegłorocznej suszy plony kukurydzy były większe przy zadrzewieniach niż z dala od nich – informuje.

***

Audycja: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
ProwadzącyPatrycjusz Wyżga
Autor materiału reporterskiegoJacek Marciniak (Radio Poznań)
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 16.13

kr

Polecane