Jak w amerykańskich filmach – czy szykuje się wielki powrót kin samochodowych?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 17:45
– Nasz polski odbiorca będzie czuł się jak wymarzony odbiorca amerykański. Każdy z nas widział co najmniej kilkanaście filmów, w których ludzie oglądają filmy w ten sposób – mówi filmoznawczyni Kaja Klimek. Mowa o kinie samochodowym, które niedługo może zastąpić nam ciemną salę "tradycyjnych" kin.
Audio
  • Kina drive-in– pole do popisu dla właścicieli kin i pomysł na biznes (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everett Collection

Na pomysł, by połączyć kino z parkingiem, wpadł Amerykanin Richard Hollingshead, a pierwszy seans odbył się w stanie New Jersey w 1933 roku. W Polsce pierwsze kino samochodowe pojawiło się ze sporym opóźnieniem, bo w 1994 roku na warszawskim osiedlu Żerań. Czy, wobec zakazu działalności kin spowodowanego pandemią, szykuje się wielki powrót tej formy rozrywki? Nad tym pomysłem zastanawia się już Poznań, Szczecin i Wrocław, a o otworzeniu swojego kina samochodowego zdecydowała już Piła. 

Kino drive-in. Jak wjechać na seans?

Najciekawsza kwestia dotyczy dźwięku, bo odbieramy go z głośników samochodowych. Podjeżdżamy samochodem, na miejscu wita nas ktoś, kto wręcza nam bilecik i informuje o częstotliwości, na której będzie nadawany sygnał. Parkujemy na wyznaczonym miejscu, następnie ustawiamy w swoim samochodzie częstotliwość, który pozwala nam na odbiór sygnału filmowego – wyjaśnia Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii.

Pierwszy seans w kinie samochodowym w Pile, która jako pierwsza zapowiedziała jego powstanie, zapowiadany jest na połowę maja.
 
***

Audycja: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
ProwadzącyKuba Strzyczkowski
Autorka materiału reporterskiegoJustyna Godz
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 17.37

kr

Czytaj także

Na wirtualnym spacerze po historii polskiej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 10:55
Nawet zostając w domu, możemy poruszać się w przestrzeni i w czasie, a to m.in. dzięki Wirtualnemu Muzeum Fotografii, które odwiedziła i poleca Agnieszka Obszańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna tożsamość filmu "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 14:55
– Zaczęło się od tego, że tych utworów miało być tylko sześć. Do filmu weszły też 23 utwory oryginalne. W przypadku filmu niezależnego jest to naprawdę spory, ale też fantastyczny wynik – mówiła Aneta Brykalska, konsultantka muzyczna, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do najnowszego obrazu Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystsze powietrze i… dzikie zwierzęta na ulicach. Jak pandemia koronawirusa wpływa na ekosystem?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:50
Kto by pomyślał, że świat da się zatrzymać? A jednak. Jak się okazuje, ma to zbawienny wpływ na przyrodę.
rozwiń zwiń