Kiedy otwarcie kin i teatrów? Gliński: nie możemy o tym myśleć w perspektywie kilku tygodni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Na razie nie możemy myśleć o otwarciu kin i teatrów w perspektywie kilku tygodni ze względów epidemicznych. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Posłuchaj

Piotr Gliński o otwarciu kin i teatrów oraz o pomocy dla instytucji kultury (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce wciąż zamkniętych jest wiele instytucji kultury – teatry, kina czy filharmonie. Nadal nie mogą odbywać się też koncerty. W nowym reżimie sanitarnym od 4 maja otwarte są natomiast muzea, archiwa i biblioteki, które to placówki były niedostępne od 12 marca z powodu wprowadzonych ograniczeń.

pap_glinski1200.jpg
Artyści dziękują ministrowi kultury za poparcie opłaty reprograficznej

"Sytuacja wciąż jest bardzo poważna"

Pytany o to, kiedy Polacy będą mogli pójść do teatru, kina lub filharmonii, szef resortu kultury Piotr Gliński powiedział: "ja bym chciał jutro, ale niestety nie możemy". – Mamy stan epidemii i poważne problemy związane z sytuacją epidemiczną. Odkryto przecież wiele nowych ognisk na Śląsku, mimo że udaje nam się przejść przez ten stan nie najgorzej w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Sytuacja jednak wciąż jest bardzo poważna – zaznaczył.

Szef resortu kultury zapewnił, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego są przygotowywane kolejne instrukcje dla naszych instytucji kultury w związku ze stanem epidemii. – Ale np. same kina twierdzą, że do otwarcia muszą przygotowywać się bardzo długo, a poza tym takie częściowe otwarcie z biznesowego punktu widzenia może być nieopłacalne – argumentował.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wsparcie w ramach "Kultury w sieci". Piotr Gliński: rozmawiamy o zwiększeniu puli pieniędzy

Piotr Gliński wyjaśnił, że udostępnienie publiczności teatrów i kin nastąpi w czwartej fazie znoszenia obostrzeń. – Na razie nie możemy o tym myśleć w perspektywie kilku tygodni ze względów epidemicznych – podkreślił.

"Mamy dedykowane wsparcie"

Wicepremier przypomniał również, że rząd dba o to, by instytucje kultury przetrzymały trudny ekonomicznie okres. – Nasza tarcza antykryzysowa to konkretne pieniądze dla wszystkich firm. Jeżeli więc ktoś funkcjonuje w rygorze organizacyjno-prawnym jako firma lub jako organizacja pozarządowa, to otrzymuje pomoc w ramach tej tarczy – zaznaczył szef resortu kultury.

PAP Piotr Gliński 2 1200.jpg
Otwarcie Zamku Królewskiego w Warszawie. Gliński: to czas nowej normalności polskiej kultury

Podkreślił, że instytucje kultury mogą otrzymać wsparcie również od samego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Mamy wiele kategorii osób i firm potrzebujących pomocy. To organizacje pozarządowe, typowe przedsiębiorstwa czy osoby na umowach cywilno-prawnych. I dla tych wszystkich podmiotów mamy dedykowane wsparcie. Uruchomiliśmy różnego typu programy, jak ten dotyczący pomocy socjalnej, w ramach którego pomogliśmy już ponad tysiącu polskim artystom, czy "Kultura w sieci", w ramach którego przygotowaliśmy 80 mln zł na różne projekty proponowane przez m.in. osoby fizyczne – wymienił Piotr Gliński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie 
Prowadził: Patrycjusz Wyżga
Goście: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 17.45

PAP/bb/kr

Polecane