Rzecznik MZ o trzecim etapie znoszenia ograniczeń epidemicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 16:55
Od poniedziałku 18 maja znowu będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i zakłady kosmetyczne. Częściowo zostaną otwarte usługi gastronomiczne. Kolejny etap łagodzenia obowiązujących regulacji ogłosił premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu.
Audio
  • Salony fryzjerskie i restauracje otwarte od 18 maja. Na jakich zasadach? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wojciech Andrusiewicz
Wojciech AndrusiewiczFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

iii etap 663.jpg
Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Zobacz, co zmieni się od 18 maja

Usługi gastronomiczne i nowe zasady bezpieczeństwa

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim wyjaśniał, że w kawiarniach, barach i restauracjach będzie trzeba pamiętać o nowych zasadach bezpieczeństwa. – Będzie można korzystać ze wszystkich części lokalu – i tych na dworze i tych zamkniętych, oczywiście przy zachowaniu pewnych standardów sanitarnych. Odstępy pomiędzy spożywającymi posiłki muszą wynosić dwa metry. Na jedną osobę powinny przypadać cztery metry kwadratowe. Będzie obowiązywać dezynfekcja stolików i krzeseł oraz pełna obsługa kelnerska, więc nie możemy chodzić sobie po restauracji.

Wznowienie działalności salonów fryzjerskich

Jak od 18 maja będą wyglądać obowiązki fryzjerów? Jak możemy się domyślić, w tej profesji zachowanie dwumetrowego dystansu od klienta jest niewykonalne. – Fryzjerzy będą musieli nosić maseczki i rękawiczki oraz dezynfekować sprzęt po każdej usłudze. Klienci nie będą mogli oczekiwać u fryzjera czy u kosmetyczki w kolejce. Każdy klient powinien być umówiony na konkretną godzinę – wyliczał rzecznik.

Od 18 maja zostanie też zwiększony limit pasażerów w pojazdach komunikacji publicznej. W przypadku 50 miejsc siedzących i 100 stojących – jak informował szef rządu – będzie mogło w pojeździe przebywać około 45 pasażerów.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik Ministerstwa Zdrowia)
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 16.45

kr

Czytaj także

Kiedy otwarcie kin i teatrów? Gliński: nie możemy o tym myśleć w perspektywie kilku tygodni

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 19:27
– Na razie nie możemy myśleć o otwarciu kin i teatrów w perspektywie kilku tygodni ze względów epidemicznych. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik MEN: chcielibyśmy, by uczniowie mogli mieć wakacje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:00
- Zgodnie z naszymi zapowiedziami, z tym co mówił minister edukacji narodowej, chcielibyśmy, aby uczniowie mogli mieć wakacje. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie powinni mieć czas wolny - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. K. Pyrć o terminie pojawienia się szczepionki na COVID-19: w najlepszym wypadku mówimy o wielu miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:25
– Mam nadzieję, że się mylę, ale moim zdaniem rok 2020 jest kompletnie nierealny – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć zapytany o szanse na to, by szczepionka na COVID-19 pojawiła się na rynku jeszcze w tym roku.
rozwiń zwiń