"Możliwe jest kryterium dochodowe". Wiceminister rozwoju o bonie turystycznym

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 17:20
– Nadal pracujemy nad projektem bonu turystycznego. Możliwe, że jednym z kryteriów będzie dochód na osobę. Jest koncepcja, aby vouchery przypominały karty podarunkowe znane nam ze sklepów – wskazywał w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Audio
  • Wiceminister Rozwoju Krzysztof Mazur o bonie turystycznym (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

gdynia port bałtyk 1200 free.jpg
Branża turystyczna liczy na wsparcie. W przygotowaniu specjalne bony

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną przygotowuje program bonów o wartości 1 tys. zł, który będzie można wydać na wycieczkę lub inne wydarzenie związane z turystyką.

Vouchery są rozwiązaniem zarówno dla turystów, jak i podmiotów z branży turystycznej. Będą one ważne przez rok od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub powiązana usługa turystyczna, za którą klient wniósł opłatę. Wartość vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną - informowało ministerstwo w zeszłym miesiącu.

– O szczegółach komunikował będzie premier Mateusz Morawiecki. Mogę potwierdzić, że rzeczywiście myślimy o bonach o wartości tysiąca złotych. Pytanie do jakiej grupy osób miałyby być skierowane – mówił w radiowej Trójce wiceminister Krzysztof Mazur.

pixabay lotnisko podróż turystyka 1200.jpg
Latanie po koronawirusie. "Ludzie nie zrezygnują z podróżowania"

Jak będzie wyglądał bon turystyczny?

Wiceszef Ministerstwa Rozwoju podkreślał, że rząd chce, aby bon był impulsem do tego, żeby w tym trudnym okresie dla branży turystycznej osoby, które zarabiają mniej niż średnia krajowa, mogły skorzystać z urlopów w Polsce. – Jedną z koncepcji jest, żeby bon był w postaci karty, podobnej do tych podarunkowych, wykorzystywanych w wielu sieciach sklepowych. Jeżeli przekroczymy wartość bonu, resztę będziemy musieli dopłacić – tłumaczył.

Wg założeń 900 zł wartości bonu pokryje budżet państwa, a pozostałe 100 zł pracodawca. – Więcej szczegółów powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu – mówił wiceminister. 

– Tworząc ten projekt, inspirowaliśmy się podobnymi inicjatywami np. we Włoszech – dodał rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Krzysztof Mazur (Ministerstwo Rozwoju)
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 16.13

kstar/gs

Czytaj także

Rzecznik MEN: chcielibyśmy, by uczniowie mogli mieć wakacje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:00
- Zgodnie z naszymi zapowiedziami, z tym co mówił minister edukacji narodowej, chcielibyśmy, aby uczniowie mogli mieć wakacje. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie powinni mieć czas wolny - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w 2020 roku liczba turystów zagranicznych może spaść nawet o 80 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 14:03
– Prognozy Światowej Organizacji Turystyki mówią o dwóch scenariuszach. Ten pesymistyczny zakłada, że w samym 2020 roku liczba turystów międzynarodowych może spaść nawet o 80 procent – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystów przybywa… a miejscowi boją się wyjść z domu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 06:45
Sektor usług turystycznych w Polsce ożył. Odkąd rząd w ramach II etapu odmrażania gospodarki, zezwolił na wznowienie działalności hoteli, pensjonatów i schronisk, zwiedzających jest z dnia na dzień coraz więcej. Turystyka krajowa, z powodu braku możliwości spędzenia wakacji za granicą, paradoksalnie może skorzystać na pandemii. Jest jednak druga strona medalu.
rozwiń zwiń