Społeczna izolacja szansą dla e-sportu? Rozgrywki online coraz bardziej popularne

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 15:40
Podczas pandemii na popularności zyskują rozgrywki e-sportowe, które przyciągają zarówno zawodowych graczy, jak i sportowców zamieniających fizyczne areny na ich cyfrowe odpowiedniki. Czy pandemia stworzyła szansę dla e-sportu?
Audio
  • Tradycyjny sport niemal stoi w miejscu, a e-sport się rozwija (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Diana Grytsku

Historia e-sportu nie jest długa, choć jego początki sięgają czasów, gdy większości miłośników tej specyficznej dziedziny aktywności nie było jeszcze na świecie. W 1972 roku na Uniwersytecie Stanford zorganizowano komputerową rozgrywkę w grę "Spacewar!", która polegała na sterowaniu statkiem kosmicznym i eliminowaniu przeciwników. Wtedy była to jedynie ciekawostka dla studentów, niemająca wiele wspólnego z tym, czym e-sport jest dziś, czyli pasją rzeszy ludzi oraz biznesem, który staje się coraz bardziej masowy, zaawansowany technologicznie i dochodowy. Ogromny wpływ ma na to pandemia.

Turniej gry w  "Counter Strike" w Moskwie w 2019 roku (foto:shutterstock.com/Roman Kosolapov) Turniej gry w "Counter Strike" w Moskwie w 2019 roku (foto:shutterstock.com/Roman Kosolapov)

– E-sport staje przed olbrzymim wyzwaniem i przed największą okazją w swojej historii. Przymusowa kwarantanna to moment, w którym e-sport może zostać nie tylko doceniony, ale nawet lepiej zrozumiany. Wydaje się, że w sytuacji, w której rozgrywki są zawieszone i imprezy sportowe się nie odbywają, jest to jedyna naturalna i obligatoryjna forma formuła na to, żeby kluby sportowe szukały miejsca w świecie wirtualnym – mówi Grzegorz Kita ze Sport Management Polska. 

– Rynek e-sportu w Polsce wygląda bardzo obiecująco. Z naszych globalnych obserwacji wynika, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się  rynków e-sportowych na świecie – dodaje Adrian Kostrzębski z ESL Polska.

Z pewnością zarówno ostatni czas, jak przyszłe miesiące spędzone w obowiązkowej kwarantannie mogą być złotym czasem dla szeroko rozumianego e-sportu i gamingu. Jak jednak podkreśla Grzegorz Kita, nic nie jest w stanie zastąpić rozgrywek na żywo i towarzyszących im emocji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 15.26

kr

Czytaj także

Jak pozostać mistrzem sportu nie wychodząc z domu? Polscy medaliści o życiu w izolacji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 08:50
Najbliższe większe i mniejsze imprezy sportowe zostały odwołane, jednak profesjonalni sportowcy muszą jakoś utrzymać formę. Jak im się to udaje? O to Ewa Dudzińska zapytała naszych lekkoatletów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwarantanna sprzyja leniuchowaniu. Jak zadbać o kondycję w czasie koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 07:26
Siłownie, studia fitness i baseny od ponad miesiąca świecą pustkami. Mniej wychodzimy i mniej się ruszamy. Większość czasu spędzamy w dresie, ale to wcale nie dlatego, że w nim ćwiczymy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dziś częściowe "odmrożenie" w sporcie. O czym powinniśmy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 08:00
Od 4 maja otwierają się niektóre obiekty sportowe, w tym stadiony, boiska, bieżnie lekkoatletyczne, tory gokartowe, strzelnicze i korty. Na jakich zasadach będziemy mogli z nich korzystać? 
rozwiń zwiń