Koronawirus i WHO – powody napięcia na linii USA-Chiny

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 17:30
– Donald Trump od początku swojej prezydentury groził Chińczykom, ale wydaje się, że wielkiej wojny tu nie będzie, ponieważ obie gospodarki od siebie zależą. Chodzi raczej o wyrównanie szans i "przyduszenie" Chin – mówi w Programie 3 Polskiego Radia Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Amerykańsko-chińskie relacje w czasach koronawirusa (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Andrew Angelov

Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze, odnosząc się do wybuchu epidemii koronawirusa, że "niekompetencja Chin i nic innego, doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa!".

Donald Trump bardzo często oskarża ostatnio Chiny o niewłaściwą reakcję na wybuch pandemii. Powtarza też, że koronawirus pochodzi z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhanie.

Na początku maja pracownicy sztabu wyborczego Trumpa powiedzieli w wywiadzie dla Reutera, że nowa strategia w walce o reelekcję prezydenta to atakowanie Chin oraz obwinianie ich o wybuch epidemii koronawirusa, a także podkreślanie, że jego rywal Demokrata Joe Biden nie byłby tak twardy wobec Pekinu jak Trump. Taki przekaz przekonuje ludzi z bazy wyborczej prezydenta, czego dowodzą sondaże przeprowadzone w trzech hrabstwach w tzw. stanach wahadłowych  Pensylwanii, Michigan i Wisconsin.

Przedstawiciele administracji Trumpa mówią, że instrukcje dotyczące nowego przekazu wyborczego są wysyłane do republikańskich przywódców stanowych w całym kraju, ze szczególnych naciskiem na stany wahadłowe.

Sztab wyborczy Trumpa skupia się na wynikach sondaży wskazujących na to, że wśród Amerykanów rośnie niechęć do Chin. Z badania Pew Research Center przeprowadzonego pod koniec kwietnia wynika, że blisko dwie trzecie respondentów źle postrzega Chiny – o 20 pkt. więcej niż na początku kadencji Trumpa w 2017 roku.

Dlaczego Donald Trump krytykuje WHO? Z jakich powodów Amerykanie wycofują się ze światowych organizacji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor rozmowy: Mariusz Krzemiński
Gość: Artur Wróblewski (amerykanista z Uczelni Łazarskiego)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 17.20

PAP/mk/kr

Czytaj także

Jakie mogą być skutki konfliktu Niemiec z Komisją Europejską?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:31
– Tak naprawdę, wszystkie komentarze wskazują, że jedynym powodem, że KE zareagowała tak szybko, jest to, że werdykt niemieckiego TK świadczy o racjach, jeśli chodzi o spór Polski z TSUE. Po prostu, niemiecki Trybunał jasno wyłożył argumenty, które Polska mocno ogłasza – mówi Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Białoruś zmieni dostawców surowców energetycznych?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:31
Do portu w Kłajpedzie przybił okręt z ropą z Arabii Saudyjskiej dla Białorusi. 1 lutego do Mińska zawitał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA. Mówił, że USA gotowe dostarczać 100% ropy potrzebnej Białorusi, i dodał że Waszyngton wspiera niezależność i suwerenność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Vlad Plahotniuc zostanie wydany Mołdawii?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:30
Dwa lata temu, Mołdawski polityk i oligarcha, z obywatelstwem rosyjskim i rumuńskim Vlad Plahotniuc, skradł 100 mln dolarów i zbiegł do USA. Teraz władze Mołdawii domagają się jego ekstradycji.
rozwiń zwiń