Dofinansowania na walkę z suszą. Jak zaoszczędzić wodę?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 16:30
Od prawie 40 lat mamy w Polsce ciągłą suszę rolniczą, od co najmniej kilkunastu postępuje obniżenie wód gruntowych, natomiast od kilku doskwiera nam drastyczny niedobór opadów. Ministerstwo Klimatu ogłosiło nowy program "Moja Woda" dla mieszkańców, którzy zbudują przy swoich domach instalacje zatrzymujące deszczówkę. Jak uzyskać dofinansowanie?
Audio
  • Jak oszczędzać wodę? Rusza nowy program dofinansowań (Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

– Każdy litr złapanej deszczówki to jest litr wody zaoszczędzonej z wodociągów. Wody pochodzącej z ziemi, która jest z niej wybierana, przechodzi przez nasz kran i potem jest eksportowana ze ściekami np. do Bałtyku – mówi Sławek Brzózek, ekspert ekologiczny.

Start programu 1 lipca

Rządowy program "Moja Woda" ma wspomóc właścicieli domków jednorodzinnych, chcących zbudować na swojej posesji mały zbiornik retencyjny. Program rozpoczyna się już 1 lipca 2020 roku i będzie realizowany aż do końca 2024 roku.

– Wnioski można będzie składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każdy właściciel lub współwłaściciel domu będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 roku – informuje Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu.

Wsparcie można otrzymać na zakup oraz montaż instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych, aby nie trafiła ona do kanalizacji. Chodzi m.in. o przewody odprowadzające wodę, zbiorniki retencyjne, oczka wodne czy instalacje służące do wykorzystania zatrzymanej wody.

– Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody rocznie na prywatnych działkach. Dla porównania ten 1 mln metrów sześciennych wody rocznie to ponad 660 mln półtoralitrowych butelek – twierdzi Aleksander Brzózka.

Wrocław był pierwszy

O tym, jak ważna jest deszczówka, wiedzą również samorządy. Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce, już roku temu, wprowadził program "Złap deszcz".

– Mieszkańcy bardzo chętnie przystąpili do programu. Zeszłoroczny, jesienny pilotaż pokazał, że zainteresowanie jest olbrzymie. 80 tys. zł zabudżetowanych na ten cel rozeszło się praktycznie w tydzień – komentuje Grzegorz Rajter z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 3.06.2020
Godzina emisji: 16.20

ds/mk