Zagrożenie koronawirusem nie minęło. Polacy czują się zbyt swobodnie?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 16:55
Większość z nas z ulgą przyjmuje znoszenie kolejnych obostrzeń spowodowanych koronawirusem, ale statystyki zachorowań pokazują, że zagrożenie COVID-19 jeszcze nie minęło. W dalszym ciągu należy pamiętać o dwumetrowym, bezpiecznym dystansie od innych osób oraz o myciu dłoni.
Audio
  • Polacy czują się coraz swobodniej w dobie pandemii? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Marcin Bielecki / PAP

Według danych przedstawionych dziś na Facebooku przez Ministerstwo Zdrowia, liczba osób zakażonych w naszym kraju zwiększyła się do 27160, w tym odnotowano 599 nowych przypadków. Z kolei tylko w weekend wykryto ponad 1000 nowych zakażeń. Czy Polacy poczuli się zbyt swobodnie?

 Niestety wiele państw nie pozwala turystom z Polski wjeżdżać do swojego kraju. Myślę, że to pierwszy wyznacznik, jak wygląda nasza sytuacja na tle sytuacji międzynarodowej. Wczorajszy wynik zachorowań na koronawirusa był na 4. miejscu na świecie, co pokazuje, że na tle świata wypadamy kiepsko. O ile byliśmy pierwszym krajem, który wprowadził lockdown, to jesteśmy pierwszym krajem, który bardzo szybko z tego rezygnuje  mówi dr Łukasz Durajski z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Zakażenia w dużych skupiskach ludzi

W dalszym ciągu na całym świecie pojawiają się kolejne ogniska koronawirusa.

– Słyszymy, że w Hiszpanii znowu są wzrosty. Widzimy, że w poszczególnych krajach w danych ogniskach mamy wzrosty zakażeń i tak będzie. Różnica jest taka, że transmisja pozioma, czyli zakażanie się wzajemne w życiu codziennym, jest ograniczone do minimum – informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Do zakażeń może dochodzić za to w dużych zakładach pracy, gdzie gromadzą się ludzie. Tak jest w przypadku kopalni.

Dystans i mycie rąk

Dr Łukasz Durajski przyznaje, że znoszone obostrzenia powodują, że coraz więcej ludzi nie zwraca uwagi na kolejki oraz odległości od innych osób. W związku z tym apeluje, żeby cały czas pamiętać o bezpiecznym dystansie oraz częstym myciu rąk.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 8.06.2020
Godzina emisji: 16.39

ds/mk

Czytaj także

Kluby fitness znów otwarte. Naczelna zasada: dystans i dezynfekcja

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:30
Już 6 czerwca ponownie zostaną otwarte siłownie i kluby fitness. Będziemy mogli wrócić do regularnego uprawiania naszych ulubionych dyscyplin poza domem, ale na pewnych zasadach.
rozwiń zwiń