Polacy pracują krócej niż inni Europejczycy. Jak to wpłynie na nasze emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 16:30
Tanio, krótko i mało wydajnie? Czy tak właśnie pracują Polacy? Eurostat wyliczył, że pracujemy krócej, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej, a kiedy przysłowiowy Kowalski wybiera się na emeryturę, mieszkaniec Szwecji czy Holandii jeszcze długo pozostaje aktywny zawodowo. Efekt? Niskie emerytury Polaków.
Audio
  • Polacy jednym z najkrócej pracujących narodów (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/goodluz

Życie na emeryturze, a szczególnie wysokość świadczenia, nie przedstawia się optymistycznie. Ani kilka, ani kilkanaście lat nie wystarczy, żeby emerytury mogły nas finansowo zadowolić, ponieważ pracujemy za krótko.

– Według danych Eurostatu długość okresu pracy w okresie życia danej osoby w Polsce wyniosła niecałe 34 lata i jest to jedna z niższych wartości w Unii Europejskiej – mówi Jarosław Sadowski z Expander Polska.

Mieszkaniec Unii Europejskiej pracuje średnio około 2 lata więcej niż Polak. Najdłużej aktywni zawodowo są Szwedzi i Holendrzy, odpowiednio 42 oraz 41 lat.

Pracodawcy chętnie pozbywają się starszych

– Trudno spodziewać się wysokich emerytur i wysokich świadczeń, jeśli przyjmujemy, że funkcjonujemy w systemie, gdzie właśnie wysokość emerytury zależy od tego, jak długo pracujemy. Matematyka jest nieubłagana – twierdzi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zauważa, że w Polsce niedostatecznie doceniamy osoby starsze na rynku pracy. – Krótsza praca wynika też z niepewności pracy i z podejścia pracodawców, którzy chętnie pozbywają się ludzi starszych. Oczywiście to się zmienia, ale gospodarka senioralna u nas jest raczkująca, robimy za mało w tym kierunku i to nas niekorzystnie odróżnią od innych krajów, zwłaszcza skandynawskich – dodaje.

Polacy będą zmuszeni pracować dłużej

Od 2000 roku średnia oczekiwana liczba lat pracy w Unii Europejskiej wydłużyła się o około 3 lata i 7 miesięcy. W Polsce wzrosła w tym czasie o nieco ponad 2 lata.

– Poza tym będziemy też w wielu przypadkach zmuszeni do tego, żeby pracować dłużej, bo w przyszłości niestety tzw. stopa zastąpienia, czyli poziom emerytury w porównaniu do poziomu wynagrodzenia, będzie coraz niższa i w przyszłości ma spaść z obecnego poziomu około 50 proc. do około 30 proc. Wiele osób będzie zmuszonych pracować dłużej, żeby podwyższyć swój poziom emerytury – ocenia Jarosław Sadowski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 9.06.2020
Godzina emisji: 16.15

ds/mk

Czytaj także

Trudny powrót z domów do biur

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:00
Najpierw trudno się było do niej przyzwyczaić, teraz trzeba zacząć myśleć o rozstaniu z nią – praca zdalna stała się codziennością tysięcy Polaków w ciągu ostatnich tygodni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

To wielki test dla rodziców małych dzieci - praca zdalna w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 11:49
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym 12 marca zamknięto w Polsce szkoły i przedszkola. 4,58 mln uczniów szkół i 1,41 mln przedszkolaków pozostało w domach… z których zaczęli pracować zdalnie ich rodzice.
rozwiń zwiń