"Andrzej Duda szuka wyborców w politycznym centrum". Prof. Ewa Marciniak o debacie prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 18:10
– Wszyscy skoncentrowali się na pytaniach w debacie, ze względu na ich banalność i nieadekwatność do wyborów prezydenckich. Ewidentnych przegranych nie było, pojawiły się za to osoby, które zaistniały w świadomości społecznej i takie, które poszerzają swój kapitał polityczny – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia profesor Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Profesor Ewa Marciniak w studiu radiowej Trójki
Profesor Ewa Marciniak w studiu radiowej TrójkiFoto: Trójka

Tematem rozmowy była debata prezydencka, która odbyła się w środę w TVP Info.  Wszyscy skoncentrowali się na pytaniach ze względu na ich banalność i nieadekwatność do wyborów prezydenckich. Jedynie kwestie związane z polityką zagraniczną w kontekście uchodźców i kwestia dotycząca euro mogą być elementami polityki zagranicznej i można było o tym dłużej rozmawiać. Intencją autorów pytań było poznanie poglądów kandydatów  oceniła prof. Ewa Marciniak.

PAP debata TVP 1200.jpg
"Dużo gorętsza atmosfera". Samuel Pereira o debacie prezydenckiej

Posłuchaj
07:32 _PR3_AAC 2020_06_18-17-46-35.mp3 Prof. Ewa Marciniak o debacie prezydenckiej w TVP Info (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)

 

Jej zdaniem "formuła debaty jest ustalana przez sztaby, ale ze względu na krytykę pytań przez większość kandydatów być może była ona zaskoczeniem".  Ewidentnych przegranych w tej debacie nie było, natomiast pojawiły się osoby, które zaistniały w świadomości społecznej i takie, które poszerzają swój kapitał polityczny  dodała Ewa Marciniak.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Debata prezydencka 2020. Piotr Kaleta: poruszono wszystkie najbardziej istotne zagadnienia

 Mam pozytywną opinię na temat Szymona Hołowni. Nie był strachliwy i nie było widać niepokoju z jego strony. Jako kandydat obywatelski dobrze się zaprezentował. Moją uwagę zwróciło również stonowane zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy i widzę tutaj pewną zmianę retoryki i stylu komunikowania się. Prezydent najwidoczniej szuka wyborców w politycznym centrum  przyznała politolog.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 17.46

pkr/mk

Czytaj także

Trzaskowski ucieka od tematu LGBT? Manasterski: "schował się" i udaje kogoś zupełnie innego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:31
- Rafał Trzaskowski nagle, ze zdecydowanego polityka wspierającego ideologię LGBT, całkowicie zmienił swoją postawę po to, by nie stracić jakichś punktów - powiedział Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. - Próbuje uciekać od mówienia o polityce równościowej. Jest to niewiarygodne - dodał Jacek Liziniewicz  z "Gazety Polskiej". - Starania wyciągnięcia z Trzaskowskiego jednoznacznych deklaracji spełzną na niczym - zauważył Dariusz Grzędziński z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata prezydencka. Kandydaci mówili o relokacji migrantów, małżeństwach homoseksualnych i przyjęciu euro

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 22:41
Jedenastu kandydatów na prezydenta debatowało w studiu Telewizji Polskiej. Dyskutowali o polityce zagranicznej, wewnętrznej, społecznej, o gospodarce i świecie wartości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jabłoński: debata miała jednego zwycięzcę - prezydenta Andrzeja Dudę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 11:06
- Ogłoszona wizyta w Stanach Zjednoczonych określiła pozycje przed tą debatą. Wchodził prezydent, który niczego nie musiał udowadniać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z jedenastu. 28 czerwca boty nie zagłosują

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:43
Debata prezydencka mogła być pasjonującym pojedynkiem między liderami sondaży: prezydentem Andrzejem Dudą i kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim. Tak się jednak nie stało. Rafał Trzaskowski wypadł w debacie niewiele lepiej niż poprzednia kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska - pisze w felietonie Miłosz Manasterski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztab Andrzeja Dudy: złożymy pozew w trybie wyborczym przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:05
- W piątek w Sądzie Okręgowym w Warszawie złożymy pozew w trybie wyborczym w związku z kłamstwami kandydata KO na prezydenta, Rafała Trzaskowskiego - zapowiedział pełnomocnik wyborczy sztabu prezydenta Krzysztof Sobolewski.
rozwiń zwiń